Technika pomáhá rybám v pohybu

Praha – Stav rybí populace na českých řekách by se mohl v dohledné době zvýšit. Na čtyřech jezech na Sázavě se proto zkouší převratná novinka v ochraně přírody. Jde o takzvané kartáčové rybí přechody. České řeky jsou kvůli jezům velmi špatně prostupné a kvůli tomu už v minulosti vyhynuly některé druhy ryb. Rybí přechody by mohly pomoci tento nepříznivý trend zvrátit.

Lososi, mořští pstruzi, mihule říční nebo placka pomořanská. To jsou druhy ryb, u kterých se v dvacátém století objevil nápis: V českých řekách vyhynuly. Ryby totiž potřebují ke svému rozmnožování cestovat. „Ryby migrují z mnoha důvodů, tím nejrozšířenějším a nejdůležitějším je migrace rozmnožovací,“ vysvětluje krajinný ekolog Martin Dušek.   

Vysoké jezy ale ryby překonat nedokážou. Ochránci přírody se spojili s rybáři a začali stavět rybí přechody. Ty zpomalí proud vody tak, aby se ryby mohly dostat proti proudu. „Většinou se snažíme, aby ta rychlost nepřekračovala jeden metr za vteřinu,“ objasňuje princip přechodů Martin Dušek. 

2 minuty
Reportáž Vladimíra Kořena
Zdroj: ČT24

Jenže náklady byly příliš vysoké, někdy i desítky milionů korun. V Německu se ale objevila mnohem levnější novinka. Ke zpomalení vody se používají kartáče. Stojí řádově statisíce korun. „Je to rychlejší, je snazší servis a samozřejmě výhodou je i ta cena,“ říká Milan Hladík z firmy Vodohospodářský rozvoj a výstavba. 

Podobné přechody se dají instalovat na jezech, kde jsou propusti, tedy na Otavě, Vltavě, Lužnici nebo Sázavě. Právě na poslední jmenované řece se už zkouší. Výsledky jsou vynikající. Jak se rybí přechody rozšíří, ale hodně závisí na provozovatelích vodních elektráren. „Jestliže provozovatel nechce, my nemáme účinný nástroj, jak bychom ho donutili k takové realizaci,“ přiznává ředitel odboru péče o krajinu ministerstva životního prostředí Petr Dobrovský. 

Na výstavbu rybího přechodu ale můžou získat i miliony korun od státu. Kromě ryb se s kartáči potkají i lidé na vodě, ve šlajsnách se zvýší  bezpečnost hlavně pro vodáky s dětmi na palubě. „Tam se člověk nemůže cvaknout, protože ho ty kartáče vedou jako po kolejích,“ dodává Milan Hladík.   

Kartáčové rybí přechody vyrábějí hendikepovaní lidé v chráněné dílně v Německu a jejich základem jsou výhradně recyklované plasty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Řidič pomohl zastavit prchajícího cyklistu. Policie nabádá spíše k opatrnosti

Policii ujížděl v pražských ulicích na kradeném kole, byl pod vlivem drog a celostátně hledaný. Honičku ukončil až řidič, který mu v tunelu zabránil v jízdě. Policie ale obecně před podobnými zákroky varuje a nabádá lidi, aby neriskovali vlastní zdraví či majetek. Snažit se pomoci se navíc nemusí vyplatit, úmyslné škody totiž pojišťovny běžně neproplácejí. Připouštějí ale výjimky.
před 3 hhodinami

Nový obchvat Lišova a Štěpánovic odlehčí dopravě o 15 tisíc aut denně

Řidiči mohou od úterního podvečera jezdit po novém obchvatu Lišova a Štěpánovic, kterým se tak denně vyhne až patnáct tisíc aut a tranzitní doprava. To byl hlavní důvod výstavby nové komunikace dlouhé 9,5 kilometru, na kterou se čekalo přibližně 40 let. Konečná cena narostla o 186 milionů korun na 1,16 miliardy kvůli úpravám nekvalitní vytěžené zeminy, uvedl při slavnostním uvedení do provozu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
13:31Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
před 10 hhodinami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 12 hhodinami

Tři umělkyně z Mysova Hornu si hrají s významy i s diváky

Za výstavou s možná zvláštním názvem Mysův Horn, již nabízí Galerie Středočeského kraje (GASK), se skrývají tři dámy zvučných jmen: Veronika Bromová, Markéta Othová a Kateřina Vincourová. Všechny se na domácí scéně etablovaly v devadesátých letech, expozice tak, i díky svému pojetí, nabízí zajímavé srovnání.
před 15 hhodinami

Tábory bez elektřiny a internetu mají plno. Komfort děti nehledají

O prázdninové tábory v přírodě bez většího komfortu je zájem. Ročně na ně jezdí kolem dvou set padesáti tisíc dětí. Kapacity mají zaplněné už měsíce dopředu. Podle předsedy České rady dětí a mládeže Aleše Sedláčka je ale důležitý správný výběr. Potvrzuje to i dětský psycholog Petr Davídek. Podle něj je dobře zvolený tábor pro děti přirozenou a hravou formou rozvoje.
včera v 17:20

Podmínka a peněžité tresty. Soud schválil dohody v brněnské bytové kauze

S peněžitými tresty odešli od soudu čtyři lidé obvinění z úplatkářství v korupční kauze týkající se nakládání s obecními byty v Brně. Jednomu z odsouzených soud navíc uložil ještě podmínku. Na trestech se dohodli se žalobcem. ČT to sdělil dozorující státní zástupce Michal Losa. Kauza z loňského dubna se podle médií týká městské části Brno-Řečkovice a Mokrá hora. Tři pachatelé v dohodě o vině a trestu prohlásili, že spáchali trestný čin podplácení, čtvrtý uvedl, že pomáhal při přijetí úplatku.
včera v 12:58

Prudký déšť uvěznil lidi v podzemí Moravského krasu, slanili k nim hasiči

Skupina osmi lidí v neděli v podvečer uvázla kvůli prudkému dešti v podzemní ferratě v Ostrově u Macochy. Na místo ihned vyrazili hasiči i záchranáři. Po příjezdu bylo dle mluvčího hasičů zřejmé, že nikdo není zraněný a lidé se budou schopni za jejich asistence dostat z jeskyně sami. Vyškolený lezec tedy slanil dolů, aby se skupinou lidí navázal kontakt a ve spolupráci s dalšími členy lezeckých skupin jim pomohl dostat se na povrch. Zásah trval asi hodinu, na místě byl i policejní vrtulník. Po vyproštění se členové skupiny dostali do péče záchranářů, všichni ovšem vyvázli bez zranění.
včera v 11:14
Načítání...