Rekonstrukce kostela v Orlové je ohrožena

Orlová - Dominantou města Orlová je římskokatolický kostel. Památka je v zoufalém stavu a její rekonstrukce má vyjít na 30 milionů korun. Farář požádal město o další finanční injekci, zastupitelé však opakovaně odmítli dát farnosti požadované dva miliony. Především komunističtí zastupitelé byli proti.

Farnost přinutil k rekonstrukci neúnosný stav památky. Z kostela opadávaly kusy kamenných ozdob a omítka. Její správci začali mít obavy o zdraví návštěvníků. Město dalo letos milion korun na výměnu krovů, společnost OKD přispěla částkou 2,5 milionu. „Pokud bychom prostředky nedostali, byl by velký problém. Stavba by se musela zastavit, neboť prostředky, které máme k dispozici na fasády, musíme investovat do opravy kamenných prvků z pískovce, které se musí téměř všechny vyměnit za nové,” tvrdí administrátor farnosti Martin Pastrňák.

Místostarostka Marie Pustelníková (KSČM) má jiný názor na to, jak by oprava měla být financována. „Je to historická památka, možná jediná, která tady v Orlové zbyla, takže by se o ni nemělo starat jenom město. Myslím si, že větší část těch prostředků by měla na opravu kostela dát církev,” tvrdí místostarostka. „Věřící přispěli na opravu 700 tisíc korun, a to si myslím, že není málo,” tvrdí naopak Martin Pastrňák.

Rozhodnutí radnice ale zatím není konečné. Dominanta města má mezi zastupiteli své silné zastánce, kteří jejímu chátrání nechtějí přihlížet. Město Orlová vyhlásilo svého času projekt, který směřuje k regeneraci staré části a který zařazuje katolický kostel mezi historické památky města. Rekonstrukce by tedy podle schválené koncepce měla být podpořena. Zastupitelstvo bude o dalším osudu kostela znovu jednat 19. září na mimořádném zasedání.