Do Čech dorazila historická karavana přepravující sůl

Budějovicko – Pochod se soumary a nákladem patří ke zlatému hřebu oslav milénia Zlaté stezky. Její význam si společně připomínají Bavorsko a jižní Čechy. Obchodní trasa spojovala kdysi Pasov a Prachatice a proudila po ní hlavně sůl, v menší míře pak i obilí. Karavana se solí po devíti dnech dorazila do České republiky.

Kamenný most nad šumavským Mechovým potokem stojí přímo na česko-bavorské hranici. Tudy Zlatá stezka procházela, dnes sem dorazila i historická karavana se soumary. Přivítali ji bez chleba a soli, pouze pálenkou. Karavana denně urazí kolem 30 kilometrů, stále v ní zůstává šest koní a 40 lidí, nikdo pouť nevzdal. Náklad soli je neporušený a směřuje do Prachatic na víkendové oslavy.

Karavana se většinou vyhýbá hlavním silnicím a pohybuje se po lesních cestách. Nezastaví ji ani déšť, ani horko, jak potvrdil člen karavany Josef Štemberk. Fanoušci historie rekonstruují transport soli z bavorských nalezišť do Čech přesně tak, jak probíhal v dobách, kdy Zlatá stezka byla pro obě země klíčovou obchodní trasou. Proto jdou také v historických kostýmech, pouze mění boty. Člen karavany Petr Zavřel vysvětlil, že ty historické si berou jen při slavnostních vstupech do měst.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

První doložená zmínka o Zlaté stezce je přesně tisíc let stará. Během týdne po ní do Prachatic dorazilo 1200 soumarských koní.

Karavana na své pouti
Karavana na své pouti