Biofarmáři na Karlovarsku tráví zimu v jurtě

Karlovy Vary – Ve stanu, který připomíná mongolskou jurtu, tráví přelom roku a zbytek zimy dva mladí lidé na biofarmě ve Valči na Karlovarsku. Jednoduchý příbytek izoluje vrstva ovčí vlny. Právě ovce jsou tím hlavním důvodem, proč si farmáři zvolili tento způsob života. Stádo si pořídili před třemi lety a kromě 30 ovcí se starají také o včely, vyrábí mošt a pořádají dětské tábory a semináře.

Vojtěch Veselý se svou přítelkyní se přistěhovali do Valče před třemi roky. Každodenní krmení stáda ovcí a péče o jehňata je donutila k tomu, aby si pořídili bydlení přímo u nich. „Na návsi je chalupa, která nám je k dispozici, ale je to deset minut pěšky a těch deset minut mezi místem, kde bydlíme, a zvířaty je problém,“ vysvětluje rozhodnutí o bydlení v jurtě mladý farmář.

S nápadem přišla jeho přítelkyně, kterou láká život kočovných pastevců. Kulatému stanu z plátna říkají jurta, protože připomíná typické mongolské obydlí. Uvnitř je zařízená stejně jako byt. Jsou tu kamna na dřevo, kuchyňka, okna, křesla i ložnice. Díky izolaci z ovčí vlny je uvnitř příjemné teplo, i když jsou venku silné mrazy. „Je to pěticentimetrová vrstva vyčesané nijak dál zhutněné vlny. Když je venku minus dvacet a my topíme, tak tady máme plus dvacet,“ pochvaluje si farmář Veselý.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Ve stanu nechybí ani moderní technika jako je počítač a internet. „Nejsme nějací poustevníci, kteří se chtějí odtrhnout od společnosti,“ upozorňuje farmář, který s partnerkou Lenkou Navrátilovou v jurtě přebývá už druhou zimu. Zřejmě nebude podle jejich slov poslední.