Náchod zesiluje tlak na neplatiče nájemného

Náchod – Náchod zavedl systém pro neplatiče nájemného a dalších poplatků, který nazval Dvakrát a dost. Znamená to, že kdo dvakrát radnici nezaplatí, může přijít o byt. Neplatiči dluží Náchodu na nájemném více než dva miliony korun, další čtyři miliony za svoz komunálního odpadu.

Pokud rodina například jednou nezaplatí nájemné a zároveň třeba za odpad, dostane se do systému Dvakrát a dost. Starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD) uvedl, že jde o velmi rychlý a efektivní proces. Radnice všechny nové nájemní smlouvy uzavírá na dobu určitou, od měsíce do maximálně půl roku.

Neplatiči musí počítat s tím, že s nimi město smlouvu neprodlouží. Dlužníky se smlouvami na dobu neurčitou město vystěhuje na základě soudní výpovědi a nabídne jim ubytovnu se základním vybavením. „Na ulici nikdo skončit nemůže,“ říká vedoucí odboru správy majetku náchodského městského úřadu Ladislav Šimek.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Náchodská radnice má téměř 400 bytů, problém s neplatiči nájemného má zhruba ve třetině z nich. I když systém Dvakrát a dost Náchod spustil na začátku roku, první výsledky se už podle vedení města dostavily. Dluh se za pár týdnů podařilo snížit o téměř tři sta tisíc korun.