Pardubický kraj musí přidat lékařům záchranné služby ze svého

Pardubice – Vedení Pardubického kraje v únoru slíbilo lékařům záchranné služby, že jim přidá na platech. Šlo o reakci na odborovou akci Děkujeme, odcházíme, kdy lékaři v nemocnicích požadovali vyšší mzdy. Jenomže ministerstvo zdravotnictví nakonec záchranáře do prováděcí vyhlášky nezahrnulo, tím pádem jim musí kraj přidat ze svého. S tímto výdajem ovšem rozpočet nepočítal, kraj tak musí hledat rezervy.

Podle radní zodpovědné za zdravotnictví Markéty Tauberové (ČSSD) není situace úplně férová, protože když kraj sliboval více peněz záchranářům, tak ještě nevěděl, že jim nakonec ministerstvo nepřidá. Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň ovšem vysvětluje, že se zdravotní pojišťovny na financování záchranných služeb podílí jen z menší části, hlavní zátěž ale spočívá na krajích. 

Záchranná služba v Pardubickém kraji má 23 kmenových lékařů, z nichž každý dostal přidáno osm tisíc měsíčně. Vedení kraje muselo slib splnit, protože hrozilo, že by lékaři odešli za lepším. Vedoucí pardubických záchranářů Pavel Svoboda upozorňuje, že se kraj potýká s nedostatkem lékařů dlouhodobě, a kdyby odešel někdo další, tak to bude velký problém. 

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Rezervy na platy lékařů teď musí hledat nejen kraj, ale i samotná záchranná služba. Na obzoru je ovšem ještě větší problém, zatímco kmenových lékařů má záchranka jen 23, tak externích zdravotníků tam působí přes sto a je velmi pravděpodobné, že budou chtít vyšší platy také.