Plzeň vzdala boj. Berounka zůstane Berounkou

Plzeň - Plzeňští zastupitelé se už nebudou snažit vrátit Berounce její původní historické jméno Mže. Podle primátora Martina Baxy radnice narazila na tolik byrokratických překážek, že další úsilí už do přejmenování známého vodního toku investovat nechce. Magistrát přitom nechtěl změnit název řeky v celém toku, ale pouze v úseku od soutoku Radbuzy a Mže, kde dnes Berounka vzniká, po Bukovec a Chrást, kde Berounka podle plzeňských radních historicky začínala (viz mapa uvnitř článku).

O navrácení historického názvu řece Mži, které část toku v Plzni postupně „vzala“ Berounka, začala Plzeň usilovat v roce 2006. „Několikaletá snaha ukázala, že státní mašinerie je v tomto směru obtížně přesvědčitelná a že ten návrh nesměřuje k tomu, aby se jméno změnilo na celostátní úrovni. Ukázalo se po těch letech, že to nakonec byla trochu donkichotská snaha,“ připustil primátor.

2 minuty
Reportáž Karla Vovensého
Zdroj: ČT24

Změna názvu by si vynutila přepisy map

Primátorův náměstek Petr Rund doplnil, že snaha města narazila zejména na nesouhlasné stanovisko ministerstva zemědělství. „Vzhledem k tomu, že změna názvu by měla vliv i do vodních map, katastrálních map i do legislativy EU, kde jsou zakotveny názvy řek, ministerstvo zemědělství řeklo ne,“ konstatoval. Oficiální názvy toků stanovuje právě vyhláška ministerstva. Bez její změny nelze oficiálně vrácení jména prosadit.

Nesouhlasně se navíc k požadavku plzeňské radnice stavělo i ministerstvo vnitra. „Plzeň nemá pravomoc takovou změnu názvu významného vodního toku provést žádným zákonným způsobem,“ doplnil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Jak se ze Mže stala Berounka?

Berounka nyní oficiálně vzniká soutokem Mže a Radbuzy v centru Plzně. Mže je ale původní, hluboko do historie sahající název. Mži údajně zmiňují historické prameny už v 12. století, tedy v době, kdy Beroun ještě jako město neexistoval. Název Berounka se objevil v 17. století. Majitelé berounského panství tehdy začali nazývat svůj úsek Mže jako řeku Berounských a z původně přivlastňovacího pojmenování se postupně stal název zeměpisný. Berounka se začala prodlužovat stále víc k Plzni a ukusovat Mži z jejího toku.

Snaha byla zbytečná i podle historiků

Náměstek Rund připomněl, že Plzeň by žádný zisk z přejmenování řeky neměla. Celá snaha byla před víc než čtyřmi roky iniciativou jednoho ze zastupitelů. „Šlo o to narovnat název řeky podle historických názvů,“ uvedl Rund. Připustil, že plzeňská iniciativa moc velkou podporu nenašla. Z obcí na toku s ní souhlasilo jen pět obcí, 17 bylo proti.

Velký zájem o přejmenování řeky nemají podle zjištění České televize ani občané. Ti se převážně shodli na tom, že magistrát by měl řešit důležitější záležitosti. Ani historici navíc nejsou úplně jednotní v tom, jak se správný název řeky určuje. „Jméno té řeky je na některých mapách zachyceno už dvě stě let, takže já nejsem zrovna ten, který by dával energii do toho, aby se to přejmenovávalo,“ podotknul historik Petr Marovič. Zastupitelé tak nakonec rozhodli o tom, že už se nebudou dál názvem Berounky vůbec zabývat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dvě desítky raněných si vyžádala nehoda na Olomoucku

Při srážce osobního auta s autobusem u Velkého Týnce na Olomoucku utrpělo podle prvotních informací zranění dvaadvacet lidí. Řidič auta byl opilý. Silnice I/55 byla v místě nehody přibližně tři hodiny uzavřena. Řidiči museli využívat objízdné trasy,
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Novou tvář získá pětatřicet nádraží

Správa železnic letos plánuje rekordní investice do modernizace tratí, nádraží a infrastruktury ve výši zhruba čtyřiceti miliard korun. Z toho dvě a půl miliardy korun poputují na rekonstrukce budov. Novou podobu získá celkem 35 stanic. Secesní nádraží ve Františkových Lázních bude navráceno do původní podoby, v Mladé Boleslavi vznikne místo staré stanice nová odbavovací hala. Na hlavním nádraží v Praze pak vzniknou nové interiéry jižní části Fantovy budovy.
před 7 hhodinami

Vleklý sousedský spor o rybník zaměstnává úřady

Sousedský spor o rybníky nedaleko Votic ve Středočeském kraji zaměstnává tamní úředníky a ovlivňuje i hospodaření s vodou na několika tůních a potocích. Místní chtěli vyřešit problém se splaškovou vodou v obci. Skončilo to ale žalobami.
před 18 hhodinami

Menstruační pomůcky do všech škol má nasměrovat nová vyhláška

Na stále více tuzemských školách jsou k dispozici menstruační pomůcky. Od příštího roku by se měly stát běžnou součástí hygienického vybavení všech základních a středních škol. Počítá s tím nová vyhláška ministerstva zdravotnictví. Kromě dostupnosti pomůcek roste i zájem o osvětu formou workshopů pro děti, které téma první menstruace přibližují dívkám i chlapcům.
24. 5. 2025

Alžbětě Pflugové nevzal víru žádný režim, brzy oslaví sto let

Alžběta Pflugová se narodila v roce 1925 v Lednici do křesťanské rodiny. Zažila všechny československé prezidenty. Vzpomíná na zatýkání studentů v Sušilových kolejích v Brně, osvobození i další totalitu. Víru si nenechala vzít ani nacisty, ani komunisty.
24. 5. 2025

Řidičům začne plně sloužit nová okružní křižovatka na D10 u Kosmonos

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dokončilo novou mimoúrovňovou křižovatku na dálnici D10 u Kosmonos na Mladoboleslavsku. O víkendu se bude uvádět do provozu, nejpozději v pondělí ráno začne sloužit řidičům bez omezení. Práce na budování významného dopravního uzlu začaly v září 2023, stavělo se za provozu s částečným omezením.
23. 5. 2025

Noc kostelů v mapě. Podívejte se, kdy budou otevřené ve vašem okolí

V pátek se otevře 1867 kostelů, modliteben, chrámů a kaplí spravovaných křesťanskými církvemi. Akce každoročně zpřístupňuje místa, která se otevírají výjimečně nebo slouží pouze k bohoslužbám. V Praze se lidem otevře mimo jiné sněmovní kaple od architekta Josefa Pleskota. V kostelech farnosti a církevní sbory připravují koncerty, mše, přednášky nebo výstavy. Mapa ukazuje, které a kdy je možné navštívit.
23. 5. 2025

České Budějovice znají podobu nové haly za 1,2 miliardy

Architektonickou soutěž na Centrum míčových sportů v Českých Budějovicích vyhrálo britsko-české sdružení Wilkinson Eyre + Boele architekti. Odhadované náklady na stavbu jsou 1,2 miliardy korun. Dalších zhruba 400 milionů korun bude stát stavba vedlejšího parkovacího domu, uvedli zástupci Jihočeského kraje. Architekti Wilkinson Eyre se mimo jiné podíleli na přípravě staveb pro olympijské hry v Londýně nebo Riu de Janeiro.
23. 5. 2025Aktualizováno23. 5. 2025
Načítání...