Školy na Vysočině bojují o nové žáky, nabízí i peníze

Náměšť nad Oslavou – Školy na Vysočině se snaží přilákat nové žáky na nejrůznější výhody. Platí žákům dopravu, pomůcky, vylepšují prostředí školy, a dokonce nabízejí i peníze. V Náměšti nad Oslavou jsou pro žáky od dnešního dne připraveny nové školní jídelny, Uhelná Příbram zase nabízí až pět tisíc ročně pro rodiče nových žáků.

Škola v Uhelné Příbrami už několik let funguje jen díky výjimce, přesto ji místní zastupitelé chtějí udržet za každou cenu. Letos si díky nabízeným výhodám polepšili o jednoho žáka. Obec ročně hospodaří s šesti miliony, investice do školáků se podle starosty vyplatí už z toho důvodu, že v obci zůstanou mladé rodiny.

I další obce na Vysočině se snaží udržet děti v malých obecních školách. Například ve Vilémově, Dlouhé Vsi nebo Věžnici. Platí jim dopravu do školy, zadarmo mají kroužky a všechny pomůcky.

Video Školy lákají nové žáky
video

Školy lákají nové žáky

V Náměšti nad Oslavou pro žáky připravili nové stravování

Podle místostarosty města Jana Kotačky má být zásadní změnou daleko větší komfort pro strávníky. Nové stravování zajišťuje firma Eurest. „Pro začátek firma dodá vlastního kuchaře, který personál naučí novým postupům,“ řekl Kotačka. Nová forma stravování nabízí výběr ze tří jídel a zároveň umožňuje rodičům dohled nad svými dětmi. Díky čipovému systému objednávání si rodiče mohou z domova zkontrolovat, zda jejich dítě bylo, či nebylo na obědě, a zároveň jim mohou i jídla objednávat. Co se však nemění, je personál a vybavení kuchyně.

Změna školního stravování si podle Kotačky nevyžádala ze strany města žádné investiční náklady. Peníze na mzdy dostává škola od státu a provoz hradí město stejně jako doposud. Náklady na potraviny platí strávníci. „Pro město je to jednoznačně výhodné, předpokládáme, že změna bude výhodná i pro strávníky,“ řekl Kotačka. Žáků základních škol je ve městě přes 600, na obědy chodila necelá polovina. Díky nové formě stravování by se jejich počet mohl zvýšit. Stravování v nových jídelnách bude přístupné i veřejnosti.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

V kraji Vysočina letos přibylo 150 žáků základních škol. Nových středoškoláků je naopak až o 1 000 méně, což je zřejmě důsledek poklesu porodnosti z minulých let. Počet základních a středních škol v kraji zůstává stejný.