Na jihu Čech čistí a upravují koryta řek

České Budějovice – Jihočeské řeky jsou v některých místech bez vody. Správci toků snížili hladiny na minimum, aby provedli protipovodňová opatření a opravili okolní stavby. Práce dělají najednou hned v několika místech. Poloprázdná koryta jsou na Malši i Vltavě, Otavou ve Strakonicích protéká jen nejnutnější množství vody. Nelíbí se to rybářům, také vodáci se obávají příští sezony. 

Hladina Malše obvykle přesahuje dva metry, teď je její koryto prázdné. Také Vltavě správci povodí snížili hladinu vody. Bagry pod českobudějovickým Jiráskovým jezem odstraňují nánosy bahna, firmy začínají opravovat vodní elektrárny. „Je to první velká rekonstrukce po nějakých desítkách let,“ říká primátor Českých Budějovic Juraj Thoma. Řeky v Budějovicích zůstanou bez vody až do ledna. V listopadu začnou vodohospodáři na Vltavě budovat stěnu, která ochrání pražské předměstí. „Bude vystavěn železobetonový základ pro mobilní hrazení. Náklady na tuto stavbu dosahují téměř 70 milionů korun,“ říká mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.

Třetí případ se týká Otavy ve Strakonicích. Tady bagry začaly zpevňovat břeh mezi dvěma mosty. „Hráz opevní stávající břeh a bude připravena na stoletou vodu,“ říká stavbyvedoucí Milan Fryš. „To, co se teď provádí, by mělo zvýšit průtočnost,“ říká starosta Strakonic Pavel Vondrys. Radnice na tyto práce čekala deset let. Přijdou na 100 milionů korun. V korytech Otavy i Vltavy se budou vodohospodáři pohybovat i v příštím roce. Práce by ale neměly ovlivnit vodáckou sezonu. 

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky