Pardubický kraj nebude vymáhat miliony za likvidaci skládky v Bělé

Pardubice – Likvidace nebezpečných látek a munice, které byly loni objeveny v jednom z domů v Bělé nad Svitavou, přišla na čtyři miliony korun. Pardubický kraj ale nemá po kom škodu vymáhat, protože velké množství chemikálií a výbušnin u sebe doma shromažďoval 45letý duševně nemocný muž.

„Orgány činné v trestním řízení případ uzavřely. Nikdo nebyl obviněn ani nebude, takže nám nezbývá než odpustit trvalé vymáhání škody,“ uvedl hejtman Radko Martínek (ČSSD). Tři miliony korun poskytlo ministerstvo financí, zbytek platil kraj. Cizinec je plně invalidní, teď je na psychiatrické klinice v Německu.   

Pětačtyřicetiletý muž v Bělé nashromáždil sedm tun nebezpečných chemických látek, výbušnin, munice, zbraní a radioaktivního materiálu. Odborná firma loni v říjnu a listopadu zjišťovala, co vše se na místě nachází. Policie poté zneškodnila výbušniny a munici, další nebezpečné látky byly odvezeny do spalovny v Ostravě.   

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Cizince policie po zadržení obvinila z nedovoleného ozbrojování a nedovolené výroby a držení jaderného materiálu a zvláštního štěpného materiálu. Shromažďování sloučenin s obsahem uranu nebo vojenských samopalů bylo prý pro obviněného muže koníčkem. Problémy se zákony ale neměl jen u nás, vyšetřovala ho i německá policie, protože velké množství chemikálií, munici či rozbušky našli policisté i v jeho bytě v Koblenci. 

Pardubický kraj poukazuje na mezery v zákonech, které nejsou na podobné mimořádné události připraveny. „Je potřeba změnit legislativní pravidla, protože není možné, aby jednotlivci takovýmto způsobem zasahovali do veřejných rozpočtů,“ podotýká pardubický hejtman. Zástupci kraje už na slabiny zákona o integrovaném záchranném systému upozornili poslance a senátory.