Gorila Moja poletí do Španělska až na jaře

Praha – První gorilí mládě odchované v pražské zoo, gorila Moja, neodcestuje v pondělí ze zdravotních důvodů do Španělska. Odlet je odložen na jaro. Dnes to potvrdil ředitel zoo Miroslav Bobek. Moja měla být převezena do přírodního parku Cabárceno, kde měla žít s partnerem, který pochází z volné přírody.

„Moja začala být apatická, má rýmu a je u ní podezření na virózu horních cest dýchacích. Její imobilizace a přeprava by tak mohly být spojeny se zvýšeným rizikem,“ uvedl Bobek. Podle něj by navíc hrozilo, že se od ní nakazí i gorily z cabárcenské skupiny. Náhradní termín přesunu Moji do Španělska teprve bude stanoven. „Aby však měla dost času na rekonvalescenci, nebylo by vhodné jej uskutečnit v nejbližších týdnech,“ upozornil ředitel zoo.

Navíc se blíží porod další gorilí samice Bikiry

Dodal, že se blíží porod další gorilí samice Bikiry, který zřejmě přijde dříve, než se čekalo. Moja se narodila 13. prosince 2004. Na svět ji přivedla Kijivu, kterou pražská zoo získala z Austrálie. Otec Richard přišel z Británie. Dlouho nebylo známo její pohlaví, s jistotou ho určil až rozbor DNA, který provedla specializovaná laboratoř v lednu 2006. Jméno Moja znamená ve svahilštině „první“.

Moja se postupně stala jednou z největších českých celebrit, proslavila ji například reality show Odhalení. Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných. Odhaduje se, že jich na světě žije asi 100 tisíc. Ohroženy jsou především kácením pralesů. Pokud bude jejich přirozené prostředí ubývat stejně rychle jako dosud, za čtyřicet let by gorily neměly kde žít a byly by vyhubeny, obávají se vědci.