Vědci potvrdili nález hrobky 39 Rožmberků včetně Petra Voka

Vyšší Brod – Čeští archeologové hlásí objev desetiletí. Klášter ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, který byl již několikrát podroben důkladnému průzkumu, podle posledního objevu skutečně ukrývá dvoupatrovou hrobku s těly 39 příslušníků slavného rodu Rožmberků. V prostoru o rozloze 15 metrů čtverečních po dobu 400 let bez hnutí leží i zachovalý sarkofág s nejslavnějším příslušníkem jihočeské dynastie – Petrem Vokem. Mimochodem tím vědci definitivně vyvrátili legendu barokního kněze Bohuslava Balbína, podle kterého měla být těla Rožmberků posazena na zlatých židlích kolem podzemního honosného stolu.

Hrobka byla podle vědců původně výrazně větší, než vykazují současné zachovalé prostory. „Potvrdily se nám tak písemné dokumenty, v nichž stálo, že na jednom místě bylo pochováno na čtyři desítky Rožmberků,“ uvedl Jiří Šindelář z občanského sdružení Naše historie. Nyní má hrobka rozměry 5,3 metru na délku, 2,4 metru na šířku a zhruba 1,4 metru na výšku.

Vědci průzkum provedli 4. listopadu. Do té doby nebylo jisté, zda se ostatky téměř čtyř desítek Rožmberků nacházejí v místě, kde je pochován i Petr Vok. „Nyní o tom nemůže být pochyb,“ uvedl Šindelář. Podle něj šlo o běžný postup. Když se hrobka pomalu plnila těly pochovaných, ostatky byly rozhrnuty, aby vzniklo místo pro další členy rodu. Tím se pak zmenšila výška hrobky.

Vokova cínová rakev je stále ve velmi zachovalém stavu. Na víku je reliéfový kříž s Kristem a nápis se jménem posledního Rožmberka. Honosná schránka vypovídá o jeho významném postavení, i když podstatnou část svého života musel řešit ohromné zadlužení svého rodu. „Takový sarkofág měl jediný Rudolf II., jinak nikdo,“ uvedl Petr Pavelec z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Archeologové na víku objevili také dámský prsten ze zlata, který patřil zřejmě Kateřině z Ludanic. Na sarkofág se patrně dostal tak, že vypadl z její rakve poté, co se rozpadla. „Shodou náhod prsten zůstal ležet na místě, kde má pravděpodobně Petr Vok pravou ruku,“ podotkl Šindelář. Kromě Vokovy rakve se v hrobce nachází ještě jeden podobný sarkofág. Archeologové nevědí přesně, kdo ve druhé cínové rakvi leží. Ale pravděpodobně by mohlo jít o manželku Viléma z Rožmberka Žofii Braniborskou.

Opatský kostel s hrobkou je od října uzavřený. Vedle historiků tady pracují i restaurátoři, kteří hlásí další mimořádný objev. Na zadních stěnách oltářů totiž objevili nedokončené unikátní malby, o nichž v klášterních kronikách není žádný záznam.

Rožmberkové jako jeden z nejstarších a nejbohatších českých šlechtických rodů patřili k mocenské elitě, která se často byla schopna postavit moci krále. Zastávali vysoké funkce, působili jako místodržící, nejvyšší komorníci i maršálové, nevyhýbali se duchovním hodnostem. V 16. století zaujímal rožmberský vladař nejpřednější místo v hierarchickém systému šlechty. Posledním potomkem rodu byl Petr Vok, který zemřel v Třeboni roku 1611 a který kvůli dluhům musel prodat dvě třetiny rodového majetku, například císař Rudolf II. od nich koupil Český Krumlov, a novým sídlem Rožmberků stala Třeboň, kde je také menší část příslušníků pochována.

2 minuty
Reportáž Aleše Hazuky
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 33 mminutami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 3 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 5 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 12 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 14 hhodinami

Beskydy řeší útoky vlků

V Beskydech se množí útoky vlků. Naposledy šelmy napadly v ohradě chovné daňky v obci Morávka a za noc jich deset roztrhaly. Podle ochranářů může jít o reakci na nedávné upytlačení vlčího samce. Naruší se tak sociální struktura a zvíře změní chování, vysvětlil Jiří Labuda z Hnutí DUHA Šelmy.
před 14 hhodinami

V Česku se loni narodilo nejméně dětí v historii

Počet obyvatel Česka loni vzrostl o zhruba 8900 na 10,91 milionu, což je nejvyšší počet od konce druhé světové války, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Přírůstek zajistila jen zahraniční migrace. Počet narozených totiž opět klesl. Narodilo se 84 311 dětí, což je podle statistiků dosud nejméně. Úřad eviduje počty obyvatel od roku 1785.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Děkanka hradecké univerzity podle žalobce manipulovala zakázky resortu obrany

Státní zástupce obžaloval děkanku Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (UHK) Alenu Myslivcovou Fučíkovou ze zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Podle obžaloby vynášela informace z veřejných soutěží pořádaných resortem obrany spřízněné skupině, která pak tendry vyhrála. Děkanka vinu odmítá, vedení univerzity za ní stojí, uvedl mluvčí UHK Jakub Novák. V případě uznání viny jí hrozí až osm let vězení.
před 23 hhodinami
Načítání...