Fond ústecké hejtmanky dotuje podezřelé zakázky

Ústí nad Labem – Případ pozoruhodné finanční politiky Ústeckého kraje, na který prvně upozornila Mladá fronta Dnes, podle všeho nekončí pouze u předražené konference. Úřad za její organizaci tehdy vyplatil 6 milionů korun, cena však byla šestkrát menší. Jak zjistila Česká televize, podezření jsou daleko rozsáhlejší a týkají se peněz pocházejících z fondu hejtmanky Jany Vaňhové. Jde mimo jiné o ambiciózní projekt, který měl za úkol účinně propagovat historické památky v ústeckém regionu. Kraj se nyní chystá vyúčtování detailně prozkoumat.

Uspořádaná konference nakonec kvůli odhalení finančního pozadí skončila skandálem. Krajský úřad se rozhodl dotovat sjezd na téma rozvoje regionu částkou 3 miliony korun. Firma Marketing Research Point však zakázku převedla do majetkově spřízněné společnosti, která si objednala konferenci na úplně jiné téma a pouze za 450 tisíc.

Původní rozpočet například počítal s honoráři pro pozvané řečníky, kteří však nakonec vystoupili zadarmo. Místo plánované knihy vyšel pouhý článek a webové stránky nejsou v provozu. Najatí organizátoři o tom prý neměli tušení. „Konference byla vlastně v cyklu fóra Hospodářských novin, které my jako agentura pořádáme od roku 2005,“ sdělila manažerka firmy Bison & Rose Alexandra Mindošová.

Kuriózním faktem bylo vystoupení jedné z pozvaných - hejtmanky Jany Vaňhové. Sama totiž na akci účinkovala, aniž by věděla, že jde o konferenci placenou z jejího fondu. Z fondu hejtmanky putovaly také tři miliony na propagaci architektonických památek. Kniha, mapy a web mají být hotovy za dva týdny. Téměř půl milionu korun za webovou prezentaci je ale podle odborníků příliš. Podle Martina Hendla se cena kvalitně propracované prezentace pohybuje kolem 100 až 150 000 korun.

Obě firmy figurující v převodu peněz spojují jejich jednatelé, kteří jsou manželé. V dnešní podobě přitom vznikly pár dní před podáním žádostí o dotaci a na oficiálních adresách mají pouze poštovní schránky. Na telefon se přitom představitelé obou firem odmítli vyjádřit. Ani zástupci kraje netuší, jak majetkově provázané firmy dokázaly úřad o poskytnutí dotace přesvědčit. „Předvýběr dělá pracovní skupina hejtmanky a rada ústeckého kraje a následně je všechno schváleno v zastupitelstvu,“ uvedla tisková mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

2 minuty
Reportáž Petry Tachecí
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 5 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 6 hhodinami

Beskydy řeší útoky vlků

V Beskydech se množí útoky vlků. Naposledy šelmy napadly v ohradě chovné daňky v obci Morávka a za noc jich deset roztrhaly. Podle ochranářů může jít o reakci na nedávné upytlačení vlčího samce. Naruší se tak sociální struktura a zvíře změní chování, vysvětlil Jiří Labuda z Hnutí DUHA Šelmy.
před 7 hhodinami

V Česku se loni narodilo nejméně dětí v historii

Počet obyvatel Česka loni vzrostl o zhruba 8900 na 10,91 milionu, což je nejvyšší počet od konce druhé světové války, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Přírůstek zajistila jen zahraniční migrace. Počet narozených totiž opět klesl. Narodilo se 84 311 dětí, což je podle statistiků dosud nejméně. Úřad eviduje počty obyvatel od roku 1785.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Děkanka hradecké univerzity podle žalobce manipulovala zakázky resortu obrany

Státní zástupce obžaloval děkanku Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (UHK) Alenu Myslivcovou Fučíkovou ze zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Podle obžaloby vynášela informace z veřejných soutěží pořádaných resortem obrany spřízněné skupině, která pak tendry vyhrála. Děkanka vinu odmítá, vedení univerzity za ní stojí, uvedl mluvčí UHK Jakub Novák. V případě uznání viny jí hrozí až osm let vězení.
před 16 hhodinami

Za loňským požárem v Národním divadle byl nejspíš nedopalek cigarety

Loňský požár v historické budově Národního divadla způsobil škodu 2,5 milionu korun, prvotní odhad přitom byl deset milionů. Policie ukončila prověřování události, trestný čin nezjistila, požár pravděpodobně vznikl od nedopalku cigarety, sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. V technickém zázemí divadla hořelo loni 26. listopadu odpoledne, u požáru zasahovaly desítky hasičů.
9. 4. 2025

Soud zamítl Janouškův nárok na ušlý zisk kvůli kauze Chambon

Odvolací soud pravomocně zamítl nárok podnikatele Romana Janouška na více než 154 milionů korun, které požadoval od státu jako náhradu za ušlý zisk kvůli tomu, že měl po dobu stíhání v kauze Chambon zabavený majetek. Přiznal mu však dalších zhruba 4400 korun za právní zastoupení, které si musel kvůli nezákonnému stíhání platit. Janouška soudy v případu osvobodily, ministerstvo spravedlnosti mu pak vyplatilo přes 736 tisíc korun a omluvilo se.
9. 4. 2025

Speed Marathon se vrací, řidiči si musí dát pozor na tisícovce míst

Po celé zemi ve středu hlídky změří rychlost projíždějících aut, a to v rámci jedné z největších dopravních policejních akcí – takzvaného Speed Marathonu. Zaměří se ale i na další přestupky, například telefonování za volantem či stav vozidel. Zhruba tisíc stanovišť ve veřejném hlasování pomáhali vybírat sami lidé.
9. 4. 2025
Načítání...