Fond ústecké hejtmanky dotuje podezřelé zakázky

Ústí nad Labem – Případ pozoruhodné finanční politiky Ústeckého kraje, na který prvně upozornila Mladá fronta Dnes, podle všeho nekončí pouze u předražené konference. Úřad za její organizaci tehdy vyplatil 6 milionů korun, cena však byla šestkrát menší. Jak zjistila Česká televize, podezření jsou daleko rozsáhlejší a týkají se peněz pocházejících z fondu hejtmanky Jany Vaňhové. Jde mimo jiné o ambiciózní projekt, který měl za úkol účinně propagovat historické památky v ústeckém regionu. Kraj se nyní chystá vyúčtování detailně prozkoumat.

Uspořádaná konference nakonec kvůli odhalení finančního pozadí skončila skandálem. Krajský úřad se rozhodl dotovat sjezd na téma rozvoje regionu částkou 3 miliony korun. Firma Marketing Research Point však zakázku převedla do majetkově spřízněné společnosti, která si objednala konferenci na úplně jiné téma a pouze za 450 tisíc.

Původní rozpočet například počítal s honoráři pro pozvané řečníky, kteří však nakonec vystoupili zadarmo. Místo plánované knihy vyšel pouhý článek a webové stránky nejsou v provozu. Najatí organizátoři o tom prý neměli tušení. „Konference byla vlastně v cyklu fóra Hospodářských novin, které my jako agentura pořádáme od roku 2005,“ sdělila manažerka firmy Bison & Rose Alexandra Mindošová.

Nevyplacené položky za ústeckou konferenci
Nevyplacené položky za ústeckou konferenci

Kuriózním faktem bylo vystoupení jedné z pozvaných - hejtmanky Jany Vaňhové. Sama totiž na akci účinkovala, aniž by věděla, že jde o konferenci placenou z jejího fondu. Z fondu hejtmanky putovaly také tři miliony na propagaci architektonických památek. Kniha, mapy a web mají být hotovy za dva týdny. Téměř půl milionu korun za webovou prezentaci je ale podle odborníků příliš. Podle Martina Hendla se cena kvalitně propracované prezentace pohybuje kolem 100 až 150 000 korun.

Obě firmy figurující v převodu peněz spojují jejich jednatelé, kteří jsou manželé. V dnešní podobě přitom vznikly pár dní před podáním žádostí o dotaci a na oficiálních adresách mají pouze poštovní schránky. Na telefon se přitom představitelé obou firem odmítli vyjádřit. Ani zástupci kraje netuší, jak majetkově provázané firmy dokázaly úřad o poskytnutí dotace přesvědčit. „Předvýběr dělá pracovní skupina hejtmanky a rada ústeckého kraje a následně je všechno schváleno v zastupitelstvu,“ uvedla tisková mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Video Reportáž Petry Tachecí
video

Reportáž Petry Tachecí