Interna v Českém Těšíně od nového roku končí

Český Těšín – Nemocnice v Českém Těšíně už nebude od nového roku poskytovat akutní péči. Společnost Agel, která ji vlastní, se ke zrušení interny rozhodla na základě doporučení zdravotních pojišťoven. Ty tvrdí, že v Moravskoslezském kraji je stále minimálně dvě stě akutních lůžek navíc.

Za necelé dva týdny by měli stavebníci přizpůsobit prostory bývalé interny lidem, kteří ke svému pohybu potřebují cizí pomoc. Agel se ke zrušení interny rozhodl i proto, že zde chyběly moderní přístroje. „Odhadujeme, že by dalších 250 lůžek akutních mohlo být v našem kraji zrušeno, nicméně očekáváme vznik dalších v následné péči,“ podotkl Aleš Zbožínek ze Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Specializovaná oddělení jsou v Třinci, který je od Těšína vzdálený jen 10 km. Po nutných rekonstrukčních pracích by v Těšíně mělo vzniknout 35 postelí pro následnou péči. Zatímco v minulosti na jednom pokoji leželo i 6 pacientů, na novém oddělení budou dva, maximálně tři lidé. „Budeme přijímat hlavně starší pacienty, kteří vyžadují dlouhodobou ošetřovatelskou péči,“ dodala primářka oddělení následné péče Lidie Ćmielová. Stavebníci by oddělení měli opustit do konce roku. První pacienti mají plánovaný nástup 2. ledna.

Video Reportáž Ivy Bartoňové
video

Reportáž Ivy Bartoňové