ČT pomohla zachránit rožmberskou věž Jakobínku

Rožmberk nad Vltavou – Středověká rožmberská věž Jakobínka bude zachráněna. Po šesti letech dohadů ji přebírají památkáři, kteří ji také opraví. Věž chátrala po desítky let, po které se k ní nikdo nehlásil. Chyba se stala při evidenci po roce 1948, kdy se na věž úplně zapomnělo a nebyla nikam zapsána. Na problém výrazně upozornila až Česká televize.

Gotická věž Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou je pozůstatkem původního hradu. Nad vltavským břehem stojí již stovky let. Nyní byla na poslední chvíli zachráněna od zřícení.

Pomohla k tomu i ČT, která začala osud památky dlouhodobě sledovat. Ve vysílání se postupně objevila série reportáží. Úředníci šest let hledali způsob, jak historickou stavbu předají památkářům. Do jednání se vložili dva ministři kultury a financí. Nakonec bylo řešení nalezeno a majitelem věže se stal Národní památkový ústav.

„Dlouhodobý zájem ČT o problematiku v této věci pomohl,“ říká Petr Pavelec, ředitel památkového ústavu v Českých Budějovicích. „Trvalo to dlouho, ale jsme rádi, že to dobře dopadlo,“ komentuje to starostka Rožmberku Vladimíra Kolářová. Památkáři věž už převzali. Na jaře začnou s opravami, náklady odhadují na miliony korun.

Jakobínka na téměř 60 let jako by přestala existovat, když ji úředníci zapomněli zapsat do evidence. Pozemek pod věží sice patří České poště, o památku se však nikdo nestaral. „Pošta vlastnila pozemek, ale nikoliv věž, tedy ze zákona do ní nemohla investovat,“ vysvětluje Ivo Mravinac, ředitel odboru komunikace České pošty. Věž se postupně rozpadala, přilbice praskla a dovnitř se valila voda.

Podle plánu bude středověká věž Jakobínka nejen opravena, ale také zpřístupněna turistům. Památkáři odhadují, že první návštěvníci dovnitř zamíří v druhé polovině roku.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky