Výročí vyvraždění Lidic a Ležáků bude živé po celý rok

Praha – Když se okupační nacistická moc rozhodla vyvraždit Lidice a Ležáky, těžko si dokázala představit, že po 70 letech budou obě místa velice živá. Zejména v lidickém památníku a na pietním místě v Ležákách, ale i na dalších místech budou po celý rok probíhat vzpomínkové akce. Zahájila je už včerejší vzpomínka na misi Silver A, vrcholem roku však bude červnová vzpomínková akce v Lidicích přesně 70 let po jejich vypálení.

Nacisté vypálili 10. června 1942 středočeskou obec Lidice, přesně o dva týdny později východočeské Ležáky. „Památník Lidice přistoupil k přípravě připomínky velice významného 70. výročí heydrichiády a vyhlazení Lidic a Ležáků. Přistupuje k tomu velice odpovědně a velice cílevědomě,“ upozornila náměstkyně ministryně kultury Anna Matoušková.

Pietní akce proběhnou rovných 70 let po zničení obou obcí. „Letos nám to vyšlo přesně na den. Před 70 lety to bylo úterý, teď je to neděle,“ podotkl ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl. Ve dnech smutných výročí, 10. června v Lidicích a 24. června v Ležácích, obě obce navštíví prezident Klaus a přednese zde projevy. Kardinál Dominik Duka na obou místech bude sloužit mše, doplnil Červencl.

Připomínka zničených obcí a jejich povražděných obyvatel bude letos vidět takřka všude. Připraveny jsou dva filmy – snímek sledující osudy lidických a ležáckých dětí a dokument pojednávající o židovském komandu, které hloubilo společný hrob v Lidicích.

Unikátní bude projekt s názvem Rozeznění pietního místa v Lidicích, audiodrama o životě v Lidicích před tragickou nocí. „Procházíte se sluchátky na uších a slyšíte hlasy z domů, (…) k tomu vám ještě herci vyprávějí, co se zde událo,“ popsal ředitel lidického památníku Červencl.

Lidické motivy se objeví na poštovních známkách, události roku 1942 připomenou také kulturní akce v regionech, například přehlídka dětských pěveckých sborů. Proběhnou také výstavy včetně 40. ročníku mezinárodní výstavy dětských prací věnovaných Lidicím. „Obzvlášt pro mladé lidi je důležité připomínat, co všechno se může stát, když se lidé chovají jinak, než lidsky,“ poznamenala ministryně kultury Hanáková.

Už 21. ledna se v Lidické galerii uskuteční turnaj mladých šachistů do 18 let. Hráči se utkají na dvaceti šachovnicích v simultánní partii se světovými velmistry Janem Smejkalem a legendou Anatolijem Karpovem, který turnaji poskytl trvalou záštitu.

Rozvržení akcí věnovaných 70 letům od heydrichiády a zničení Lidic a Ležáků do celého roku je podle ředitele Památníku Lidice důležité. „Jsem rád, že nepřipomínáme – a to je bohužel národním zvykem – určitá výročí vždy jenom v době jejich výročí. Lidická nebo ležácká tragédie mají široký rozměr,“ poukázal Milouš Červencl.

Podle pamětníka Pavla Horešovského by se sedmdesát let staré události neměly připomínat pouze při kulatém výročí. „On to není jenom tento rok, ony to byly ty roky předtím a ty následující budou taky. Je zapotřebí, aby se mladí lidi dověděli, co se stalo,“ tvrdí muž, který jako nejmladší ze všech dětí přežil pokus o vyvraždění Lidic.

Do dalších let má tragedii přenést i nová kniha, jež shrnuje fakta o obou obcích vyhlazených nacisty. Čtenáři se však nedozví pouze podrobnosti o obětech, ale především o pachatelích masové vraždy. „Součástí knihy budou i postoje československé a západoevropské justice k problémům stíhání válečných zločinců,“ uvedl historik Vojtěch Kyncl.

„V noci z 9. na 10. června kolem jedenácté hodiny večer k nám vtrhlo gestapo. Vyhnali nás z našeho domečku. To je nejhorší vzpomínka, která mě pronásleduje a myslím, že bude pronásledovat až do konce života,“ vzpomněla na osudné chvíle lidická rodačka Marie Šupíková. Rodinu nacisté rozdělili, otce zastřelili, matku poslali do koncentračního tábora, kde se s podlomeným zdravím dočkala konce války, osud svého bratra Marie Šupíková nezná. Sama byla poslána na tzv. převýchovu do Německa, odkud se po válce vrátila domů do Československa. Nejprve žila v Kročehlavech, po obnovení Lidic se přestěhovala zpět.Zatímco Lidice byly po válce znovu postaveny a zbylo několik lidí, kteří se do nich mohli vrátit, na místě Ležáků stojí dnes pouze památník. Nikdo, kdo by se do této východočeské obce mohl vrátit, po válce nezbyl.

Během války vyhladili nacisté i další české obce – Český Malín, Ploštinu, Prlov, Zákřov a Javoříčko.

5 minut
Rozhovor s Marií Šupíkovou
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Silničáři rozšiřují omezení pro kamiony na další dálniční úseky

Silničáři dávají značky zakazující předjíždění kamionů na další úseky dálnic D1 a D2. Některé přibyly během tohoto měsíce. Chybí ještě na D2 u Brna. Šoféři nákladních aut s opatřením polemizují, podle nich někde spíš přispívá ke komplikacím a kolonám. V Jihomoravském kraji nyní silničáři rozšířili zákaz na čtyřiceti kilometrech dálnic. Loni na už označených úsecích udělili za předjíždění 1700 pokut. Letos zatím jen šedesát.
před 2 hhodinami

Kvůli opravám nepojede o víkendu část metra C

V Praze od soboty nejezdí metro linky C mezi stanicemi Hlavní nádraží – Vltavská. Důvodem je pokračující rekonstrukce stropní desky ve stanici metra Florenc. Soupravy se znovu rozjedou v pondělí ráno. Po dobu výluky mohou cestující využít tramvaje XC a 36, informoval dopravní podnik. Další výluku čeká metro C v srpnu, kdy bude týden mimo provoz úsek mezi Chodovem a Muzeem.
před 3 hhodinami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 14 hhodinami

Malá města motivují obyvatele k trvalému pobytu penězi i výhodami

V řadě měst a obcí lidé bydlí, využívají jejich infrastrukturu a služby, ale přihlášení k trvalému pobytu tam nejsou. Radnice za ně tak do rozpočtu od státu nezískávají peníze. Proto se obyvatele k přihlášení snaží motivovat finančními dary i nejrůznějšími benefity. Například Studénka na Novojičínsku jim aktuálně v kampani nabízí dva tisíce sto korun.
před 14 hhodinami

Meteorologové varují před silnými bouřkami. V horách hrozí až přívalové povodně

Část Čech v pátek odpoledne zasáhly silné bouřky, je možný i výskyt přívalového deště. Napršet může kolem čtyřiceti litrů vody na metr čtvereční. V horách na severu Čech je vzhledem k předchozím dešťům vyšší riziko lokálního zatopení, hrozí i přívalové povodně. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí kromě pátku i pro sobotu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Úsek D35 mezi Křelovem a Slavonínem se s omezením otevře v neděli

Finišuje poslední část západního obchvatu Olomouce na dálnici D35 mezi Křelovem a Slavonínem. Stavba začala loni v únoru, podle původního harmonogramu tam měl být provoz zahájen na jaře příštího roku. Otevřená bude s omezením ale už v neděli dopoledne. Do podzimu tam budou auta jezdit v jednom jízdním pásu. Řidičům na západní periferii Olomouce se výrazně uleví.
před 19 hhodinami

Vedení jednoho z kontingentů Frontexu bude sídlit v Praze

V Praze bude od příštího roku sídlit vedení jednoho z kontingentů Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex). Bude řídit činnost stovek policistů agentury působících zejména na letištích v deseti zemích, které nemají vnější pozemní hranici s nečlenskými státy EU. Kontingent vznikl letos v lednu, jeho vedení je v tuzemském hlavním městě zatím dočasně.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Letní filmová škola promítá Karavan a připomíná Burtona

Uherské Hradiště se opět stalo centrem filmových nadšenců. Od pátku do konce července hostí Letní filmovou školou (LFŠ). Nesoutěžní přehlídku zahájí český snímek Karavan, s nímž Zuzana Kirchnerová soutěžila na letošním Cannes. Vedle představení nejnovější tuzemské tvorby připomene program také dílo Tima Burtona, Ulricha Seidla či hnutí Dogma 95.
před 23 hhodinami
Načítání...