Opencard nekončí, Praha podepíše nové smlouvy

Praha - Pražský magistrát se dohodl s firmou Haguess na pokračování předraženého projektu Opencard. Ten za cenu víc než miliardy korun Pražanům přinesl elektronické tramvajenky a průkazky do knihovny. Rada hlavního města dnes rozhodla, že uzavře nové smlouvy, které prodloužení platnosti karet umožní. Nemáme jinou možnost, jinak bychom se museli vrátit k papírovým kuponům, zní z magistrátu. K první vlně prodlužování karet by mělo dojít prvního června. Hlavní nápor se pak očekává v srpnu.

„Jiné řešení v současnosti není možné. Kdybychom se nedohodli, museli bychom se vrátit k papírovým kuponům,“ prohlásila radní za TOP 09 Eva Vorlíčková. „Dohoda nám také dává čas na to, abychom se shodli na budoucím smysluplném rozvoji projektu,“ uvedla.

Praha od loňského května nemá s firmou Haguess platnou servisní smlouvu. Město bude nyní firmě platit zhruba dva miliony korun měsíčně. Bez prodloužení by si letos musela téměř třetina všech držitelů svou kartu vyměnit. Červenou průkazku, která slouží hlavně jako kupon na MHD či karta do knihovny, vlastní více než 950 tisíc lidí.

Video Studio ČT24: Platnost opencard se prodlouží
video

Studio ČT24: Platnost opencard se prodlouží

Studio ČT24: Platnost opencard se prodlouží

17:20

Reportáž Martiny Tlachové

Podle Evy Vorlíčkové zatím není jasné, o kolik se platnost karet prodlouží. Pravděpodobně to podle radní bude do konce roku 2013 tak, aby se platnost sladila s ročními kupony na MHD. Prodloužení zřejmě bude možné pouze přiložením k takzvaným validátorům, které jsou umístěny ve stanicích metra. Těm, kterým platnost vyprší do konce května, město kartu vymění.

Kritizovaný projekt Opencard už stál kolem miliardy korun. Projekt především v počátku provázely problémy a nevýhodné smlouvy. Protikorupční policie loni obvinila pět úředníků z pražského magistrátu, všichni čelí obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku.