Les u Přemyslovic hořel už podruhé

Přemyslovice (Prostějovsko) – Lesní požár u Přemyslovic na Prostějovsku, se kterým bojovali hasiči o víkendu, opět na několika místech vzplanul. Požár měl několik ohnisek rozmístěných na velké ploše. Včera už oheň v lese zničil asi deset hektarů porostu a způsobil tak škodu zhruba za dva miliony korun. Na místě budou hasiči hlídat i přes noc. O víkendu zasáhly celou republiku stovky požárů.

V Přemyslovicích se hasiči domnívali, že požár definitivně zlikvidovali brzy ráno. Po deváté hodině však dostali hlášení, že v přemyslovickém lese opět hoří. „Oheň se rozhořel na několika místech v lokalitě, kde hořelo v neděli. Na nové plochy se nerozšířil,“ upřesnil mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahovalo devět hasičských jednotek. Velitel zásahu postupně povolával další jednotky s cisternovými vozidly. Hasiči museli zasahovat na rozsáhlé ploše, kde byly desítky menších ohnisek. Na místě budou hasiči hlídat i přes noc.

Poprvé vyjeli hasiči k Přemyslovicím v neděli po šesté hodině večer. „Oznamovatel uvedl, že v lese hoří vzrostlé stromy a plameny šlehají až do korun stromů,“ poznamenal mluvčí Hošák. Oheň se podle něj rychle šířil díky silnému větru. Lokalizovat požár se hasičům podařilo v půlnoci, brzy ráno oznámili konečnou likvidaci ohně. Celou noc les prolévali vodou, v neděli jim pomáhal i vrtulník.

Proč přemyslovický les hoří, není známo. Příčinu se dnes snažil odhalit vyšetřovatel hasičského sboru, ale prozatím nejsou známy výsledky pátrání.

Video Telefonát Radky Štědré
video

Telefonát Radky Štědré

Telefonát Radky Štědré

Z12 30.4.12

Les u Přemyslovic znovu hořel

Hasiče v regionu po oba víkendové dny trápil i požár lesa u Vilémova na Olomoucku, který vypukl v sobotu odpoledne a zasáhl asi šest hektarů lesa. Kvůli silnému větru se oheň znovu rozhořel i v neděli. Hasiči na místo dohlíželi i v noci na dnešek.

Celkem od pátku do neděle hořelo v Česku na 460 místech, zhruba polovina z těchto požárů vypukla v neděli. Před nebezpečím požárů upozorňují hasiči i v souvislosti s dnešními oslavami pálení čarodějnic, podle nich by se při současném počasí mohl oheň velmi snadno rozšířit z vater. K maximální opatrnosti vyzývají i při spalování shrabané trávy a listí na zahradách.