Hradecké kino se topí v dluzích, město shání nového nájemce

Hradec Králové - Nejistou budoucnost má před sebou královéhradecké artkino Centrál. Nemá sice nouzi o návštěvníky, ale má problémy s dluhy. Magistrát, kterému objekt patří, se proto rozhodl ukončit spolupráci s provozovatelem kina společností Pro-Centrál a nalézt nového.

Mezi obyvateli je oblíbené a je třetím nejnavštěvovanějším jednosálovým kinem v Česku, na druhé straně ale za sebou nechává dluhy a hrozí mu insolvence. „Občanské sdružení nevedlo účetnictví. Nebyly tedy plněny základní podmínky pro vyplácení městských dotací,“ dodal náměstek primátora Hradce Králové Martin Soukup.

Město podá výpověď v červnu

Kino v loňském roce navštívilo přes 62 tisíc diváků, kteří mohli sledovat tisíc projekcí. Sdružení ale dluží asi dva a půl milionu korun. „Může se stát, že kino končí ze dne na den. Snažíme se program ne uměle prodlužovat, ale jet bez žádných výrazných omezení proto, že je o to kino zájem,“ podotkl ředitel kina Leoš Kučera. Město už začalo hledat nového nájemce. „Výpověď bude řešena dohodou k 30. 6. Dá se říct, že dnes jsme na všeobecné dohodě,“ domnívá se náměstek primátora Hradce Králové Martin Soukup.

Za záchranu kina obyvatelé města bojují peticí. Tu zatím podepsalo pět tisíc lidí a připojují se i hradečtí umělci. „To kino je specifické svým záběrem, svojí dramaturgií,“ podotkl výtvarník a hudebník Štěpán Málek. Magistrát slibuje, že podmínkou pro nového provozovatele kina bude, aby pokračoval v promítání nekomerčních filmů. Otázkou zůstává, zda se někdo takový najde.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka