Liberec koupil tramvaj za 45 milionů, sestavit si ji ale musí sám

Liberec – Novou tramvaj za 45 milionů si pořídil Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ). Ačkoliv je tato cena nižší, než kolik se za tramvaje obvykle platí, má celý nákup jeden menší zádrhel. Mechanici dopravního podniku ji nejprve musí složit. Takový nákup skrývá různá úskalí. Už v minulosti si totiž Liberec jednu tramvaj na díly koupil a dodnes stojí v depu. Do provozu se ji uvést nepodařilo. Zastupitelé opozice tento krok kritizují a poukazují na podezřelé výběrové řízení zakázky.

Na první pohled se může zdát, že dopravní podnik Liberce a Jablonce udělal dobrý nákup. Za 45 milionů korun pořídil tramvaj, která je celá nízkopodlažní. Ve skutečnosti má ale projekt velká rizika a místní opozice ho velmi kritizuje. „Je to hromada součástek, ze kterých se má tramvaj sestavit. A teprve když to bude fungovat, tak se s tím může začít jezdit. Ale ještě před tím, než do takové tramvaje budou moci nastoupit cestující, tak musí proběhnout homologace. A to znamená několik tisíc kilometrů provozu té nové tramvaje,“ popisuje opoziční zastupitel Josef Šedlbauer.

Povolení k provozu, má sice zajistit dodavatelská firma. Co se ale stane, pokud nastanou problémy? Pokud vozidlo nikdy do ulic nevyjede nebo budou zapotřebí další náklady? Podle nezávislého právníka Vladana Brože zde existuje velké riziko, že dopravní podnik přijde o peníze a bude mít v depech tramvaj, která vůbec nebude moct vyjet do ulic. Liberecký podnik už navíc jednu takovou zkušenost má. ČKD Praha jednu podobnou stavebnici poslalo, ale před zánikem této firmy nedošlo k dokončení zkušebního provozu a homologace.

Vladan Brož, právník

„Smlouva je smlouvou kupní, to znamená, je to smlouva kupní na dodání jednotlivých dílů a komponentů. Nijak se tam neřeší následná odpovědnost za škody, které by vznikly při sestavování té tramvaje. Za škody, které vzniknou nešťastným spojením jednotlivých komponentů, když to tak řeknu.“

Výběrové řízení bylo ušito na míru právě jedné firmě

Výběrové řízení bylo podle opozičních zastupitelů ušito na míru firmě Pragoimex. To, že řízení může vyhrát pouze firma Pragoimex, je jasné i ze zadávací dokumentace, ve které se píše: „Z předchozího průběhu zadávacího řízení je zřejmé, že nabídku může podat jediný zájemce.“ Podle Brože je tento postup možný podle zákona, a to v případě, kdy pouze tento jeden dodavatel může vyrobit nebo dodat nějakou unikátní technologii. „V případě tramvají mi zrovna nepřijde, že se jedná o takovou unikátní technologii, aby byl osloven pouze jeden dodavatel,“ konstatuje Brož.

  • Prototyp nové tramvaje pro Liberec autor: Petrášek Radek, zdroj: ČTK
  • Prototyp nové tramvaje pro Liberec autor: Petrášek Radek, zdroj: ČTK

Firma Pragoimex je ale v Liberci aktivní i jinak. Je také partnerem místního hokejového klubu Bílí Tygři. Mohlo by se to jevit jako bohulibá podpora sportu, kdyby ovšem nebyl hokejový klub úzce propojen s místní politikou. Vazbami se zabývá i protikorupční organizace Transparency Internetional. Podle ní je liberecký klub velmi spojen s fungováním města a mohl tak mít vliv na ušití této zakázky přesně pro Pragoimex.

Smlouvu na dodávku tramvaje podepsal těsně před svým odchodem bývalý primátor a šéf představenstva DPMLJ Jiří Kittner, který má mimo jiné dobré vztahy s majitelem liberecké stavební firmy Syner Petrem Syrovátkem. Nejenže byl Syrovátko svědkem na Kittnerově svatbě, ale je také prezidentem tamního hokejového klubu Bílí Tygři. O tom, že sponzoring Bílých Tygrů může být pro firmy při získávání zakázek výhodný, už Reportéři ČT v minulosti natáčeli v souvislosti s mistrovstvím světa v lyžování. Jeden z podnikatelů měl získat subdodávku na nákup nábytku, pokud bude sponzorovat klub minimálně půlmilionem korun za sezonu. Odmítl a zakázku nedostal.

Jakou částkou Bílé Tygry sponzoruje Pragoimex, se Reportérům ČT zjistit nepodařilo. Pragoimex byl uveden ale také na stránkách jabloneckého fotbalového klubu. I tady je však souvislost s dopravním podnikem. Majitel FK Jablonec je šéf fotbalového svazu Miroslav Pelta, ten je také zároveň předsedou dozorčí rady dopravního podniku Liberce a Jablonce. Jak se Miroslav Pelta staví ke zvlaštní zakázce na dodávku tramvají?

"Tak já tu smlouvu samozřejmě zdědil a nemám k ní žádné výhrady. Já ji četl, nehledám v ní ty rizika, já v ní hledám ty pozitiva a osobně si myslím, že ty rizika tam z mého pohledu nejsou."

37 minut
Reportéři ČT
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud v kauze požáru alzheimer centra osvobodil jednatele firmy Chott

Okresní soud pro Prahu-západ osvobodil oba jednatele společnosti Chott viněné kvůli požáru Domova Alzheimer v Roztokách, při kterém zemřely dvě ženy. Případ obžalovaného svářeče Luďka Rohlíčka a společnosti, která zakázku na výstavbu kotlů, kotelny a plynového potrubí v domově získala, předal k posouzení středočeským hasičům. Podle soudu se muž a firma nedopustili trestného činu, mohlo by však jít o přestupek. Rozhodnutí není pravomocné.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Olomoucký hejtman zakázal vstup do okolí místa havárie cisteren

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil zákaz vstupu do okolí místa únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku. Nařízení platí do odvolání a má usnadnit zasahujícím složkám práci při odklízení následků havárie a také snížit zdravotní rizika pro osoby, které by se tam pohybovaly, sdělila mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Muž z Jevíčka není trestně odpovědný za vraždu kvůli nepříčetnosti, uvedl soud

Muž, který ubodal v červnu 2024 v Jevíčku na Svitavsku svoji partnerku, není trestně odpovědný kvůli duševní poruše. Způsobil si ji užíváním drog. Krajský soud v Pardubicích ho zprostil viny pro nepříčetnost a poslal ho do zabezpečovací detence. Tam může být neomezenou dobu, možnost je i doživotí, uvedl soudce Martin Trávníček. Rozsudek není pravomocný. Obhájkyně, státní zástupce a zmocněnkyně dětí a rodičů zabité ženy si nechali lhůtu na případné odvolání.
před 14 hhodinami

První v Evropě. Na Jičínsku jezdí vlak, který mezi stanicemi neřídí strojvůdce

Výrobce dopravní zabezpečovací techniky AŽD Praha v pátek na trati Kopidlno – Dolní Bousov zahájil jako první v Evropě oficiálně provoz autonomního vlaku na takzvané širé trati. Protože legislativa neumožňuje provoz zcela bez obsluhy, je i v autonomním vlaku strojvedoucí, který ale na jízdu mezi stanicemi pouze dohlíží.
před 14 hhodinami

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
před 15 hhodinami

Po odstávce elektřiny mají lidé na Trutnovsku zničené spotřebiče

ČEZ Distribuce vyšetřuje výjimečnou událost ve Stanovicích a Žirči na Trutnovsku. Místní říkají, že po plánované odstávce elektřiny mají zničené přístroje za stovky tisíc. ČEZ Distribuce zkoumá, zda elektrospotřebiče v desítkách domácností nepoškodilo přepětí v síti způsobené některou z malých vodních elektráren na Labi. Výsledky šetření by mohli znát energetici v řádu týdnů, řekla regionální mluvčí ČEZu Šárka Lapáčková Beránková.
3. 4. 2025

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025
Načítání...