Bernartice stěží unikly osudu Lidic

Bernartice (Písecko) – Tragické událostí z června 1942 si připomínají lidé v Bernarticích na Písecku. Po útoku na Reinharda Heydricha zatklo Gestapo desítky místních obyvatel za to, že pomáhali parašutistům z Anglie. Mnohé z nich potom nacisté popravili. Stejně dopadlo v téže době i 156 lidí z Tábora. 

Ačkoli Bernartice nepotkal osud Ležáků a Lidic, mnoho místních na pomoc parašutistům doplatilo. Gestapo odvedlo například rodiny, jejichž synové před válkou odešli do Anglie. V červnu probíhalo zatýkání, na počátku července popravy. O život přišel i starosta František Švec a lékař Géza Weiszkopf. „Byl to vynikající člověk,“ vzpomněl na zdravotníka pamětník Antonín Fučík.

Zbylí lidé měli velké štěstí, že přežili. Podle historiků nacisté počítali i s jejich vyvražděním. „Málokdo si uvědomuje, že Bernarticím hrozil osud Lidic. K. H. Frank s tím počítal,“ poukázal historik a pamětník událostí roku 1942 František Mikolášek.

Nyní si obec, která nacistické řádění přežila, připomíná 70 let staré události. Podstatně skromněji vzpomínají na podobné události také v Táboře, kde popravovali právě občany Bernartic, ale i místní odbojáře – například Aloise a Huga Blechovy. „Byli vlastenci, strýc byl také plukovník Československé armády a legionář,“ vzpomněl vnuk popraveného Aloise Blechy Rudolf Perina. Jejich památku ovšem uctili příbuzní jen v rodinném kruhu.