Prodej náchodského pivovaru platí, Holba se chce znovu odvolat

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové opět zamítl žalobu na neplatnost prodeje městského pivovaru v Náchodě liberecké firmě LIF. Prodej tedy platí. Neplatnosti smlouvy se domáhá společnost Pivovar Holba, která byla jedním z uchazečů o podnik. Město ho prodalo v březnu 2009. Rozsudek není pravomocný, Pivovar Holba se proti němu hodlá odvolat.

Krajský soud spor řešil již loni v březnu, kdy žalobu společnosti Pivovar Holba také zamítl. Pražský vrchní soud však odvolání Holby vyhověl a případ vrátil do Hradce k prvoinstančnímu rozhodnutí.

Pivovar, který nyní nese název Primátor, prodalo město liberecké firmě LIF za 150 milionů korun. Společnost Pivovar Holba nabídla 185 milionů korun. Podle tehdejšího vedení radnice by však město při akceptování podmínek Holby za pivovar dostalo pouze 136,5 milionu korun.

Pivovar Holba je připraven podat odvolání. „Stejný rozsudek již zazněl jednou. Odvolací soud jej zrušil, takže předpokládám, že zachová svůj pohled na věc. Očekávám, že klient podá odvolání a v odvolacím řízení bude věc vrácena na zdejší soud,“ řekl právní zástupce Holby Martin Uzsák. Město Náchod rozhodnutí soudu přivítalo. „Je to dobrá zpráva pro město. Pro město by bylo fatální, kdyby muselo sehnat 150 milionů korun a vrátit je majiteli pivovaru,“ řekl starosta Jan Birke.

Náchodská radnice už peníze z prodeje pivovaru nemá

Pokud by soudy smlouvu označily za neplatnou, hrozilo by to, že by si LIF a město musely vrátit peníze a pivovar. Radnice však 150 milionů korun, které za pivovar dostala, už nemá. Za peníze z pivovaru postavilo město novou základní uměleckou školu a opravilo budovu polikliniky.

Výstav pivovaru Primátor, který je největším pivovarem v hradeckém kraji, se pohybuje na úrovni 130 000 hektolitrů. Více než pětinu prodeje zajišťuje export. Pivovar se profiluje jako výrobce speciálních piv. Do skupiny LIF v Česku patří také pivovary Svijany a Rohozec.

Prodej akcií pivovaru firmě LIF provází také policejní vyšetřování. Policie kvůli údajným machinacím při prodeji stíhá bývalého starostu Oldřicha Čtvrtečku (ODS). Ten jakékoli pochybení odmítá. Kriminalisté Čtvrtečkovi kladou za vinu to, že v roce 2009 při tendru na prodej akcií pivovaru jako předseda hodnotitelské komise neakceptoval hlavní hodnoticí kritérium, kterým byla nejvyšší nabídnutá cena. Čtvrtečkovi, jenž město vedl do podzimu 2010, za trestné činy porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužívání pravomoci veřejného činitele hrozí až deset let vězení.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka