První náměstek olomouckého primátora obviněn kvůli nehodě

Olomouc – Policejnímu obvinění z usmrcení z nedbalosti čelí první náměstek olomuckého primátora Ivo Vlach. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že politik při řízení přehlédl chodkyni na přechodu, která po střetu s jeho vozem zemřela. Náměstek Vlach zavinění nehody přiznal. Zda setrvá ve vedení města, zatím nesdělil. Již dříve odstoupil z kandidátky pro krajské volby.

Ivo Vlach zatím neoznámil, zda z policejního obvinění vyvodí politické důsledky kromě odstoupení z kandidátky pro krajské volby. Na zářijovém zasedání zastupitelstva předá svým kolegům prohlášení, které podle něj případ z hlediska politické odpovědnosti uzavře. Že nehodu způsobil, Vlach nepopírá. „Je mi velmi líto toho, co se stalo a že jsem způsobil neštěstí pozůstalým. Snažím se to řešit,“ řekl náměstek, který má na starosti dopravu, ekonomiku a záležitosti kolem Dopravního podniku města Olomouce.

Vyvození politické zodpovědnosti zatím nebude po svém náměstkovi žádat primátor města Martin Novotný. „Vzhledem k okolnostem, které jsou mi o nehodě známy, to považuji spíše za lidskou tragédii. Byla způsobena chybou, jakou může udělat někdy každý, kdo auto řídí. Další postup nechám na něm a vyčkám na případný soud,“ řekl primátor.

Nehoda se stala v květnu v olomoucké Ladově ulici, když jel náměstek Vlach služebním superbem na společenskou akci jako zástupce magistrátu. „Třiapadesátiletý muž s vozidlem Škoda Superb z Olomoucka nesledoval situaci v silničním provozu a přehlédl chodkyni, kterou následně srazil,“ charakterizoval nehodu mluvčí policie Petr Čunderle. Dodal, že policie řidiči sdělila obvinění ve středu, hrozí mu až šest let vězení.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové