Vzácné tisky i z 15. století střeží Muzeum Českého ráje

Turnov - Muzeum Českého ráje v Turnově ukrývá kromě šperků nebo broušených drahých kamenů i bohatou sbírkou starých tisků. Jedná se dokonce o největší sbírku v regionu. Nejstarší knihy pocházejí až z 15. století. Možnost je spatřit ale návštěvníci muzea běžně nemají. Knihy jsou většinu času uložené v prostředí se stálou teplotou, vlhkostí a ve tmě.

Depozitář ukrývá více než 8 500 starých tisků. Nejstarší je latinská bible z roku 1486, doby, kdy Čechám vládl Ladislav Jagellonský. „Máme tady také krásnou sbírku skoro všech česky tištěných biblí z 16. století, tedy těch prvních velkých tisků, které vůbec u nás vznikaly,“ uvedla Alžběta Kulíšková, kurátorka sbírkových fondů archivu, starých tisků a rukopisů, Muzeum Českého ráje v Turnově.

U některých knih je možné určit i někdejší majitele. Některé patřívaly pánům z Rožmberka. Jednu měl v knihovně i autor proslulých rukopisných padělků Václav Hanka a část pochází z knihovny faráře, jazykovědce a básníka z doby národního obrození Antonína Marka.

  • Farář a vědec Antonín Marek
    Farář a vědec Antonín Marek zdroj: ČT24
  • Z muzejní sbírky
    Z muzejní sbírky zdroj: ČT24

Muzeum se vzácným tiskům snaží vracet původní vzhled. V posledních letech jich nechalo restaurovat ale pouze několik. Restaurování staré knihy totiž zabere stovky hodin a stát může i více než sto tisíc korun. Muzeum se proto snaží využívat peníze z grantů.

Odborníci se při restaurování snaží zachovat vše, co se historie knihy týká. Vložené listy, novější vazby nebo i špínu a prach. I z nich se dají vyčíst zajímavé informace. „Najdeme-li tam pyl nebo semínka nějakých rostlin z jižní Evropy, tak tam můžeme třeba hledat její kořeny,“ řekla Kulíšková.

Video Reportáž Michala Jemelky
video

Reportáž Michala Jemelky

Lidé mají příležitost staré tisky vidět jen po jednotlivých exemplářích na výstavách. „Knihám je nejlépe, když se na ně nesahá a jsou ve stejné teplotě i vlhkosti a nesvítí na ně světlo,“ dodala kurátorka. I odborníci, kteří chtějí vzácné knihy studovat v badatelně muzea, se musejí objednat předem.