Želivský klášter si připomínal vězněné duchovní

Želiv - V Želivě na Pelhřimovsku vzpomínali 11. srpna na kněží a řeholníky, které komunisté v 50. letech věznili v areálu tamního kláštera. Prošel jím třeba kardinál František Tomášek nebo arcibiskup Karel Otčenášek.

„Každým rokem v tuto dobu pořádáme tzv. smírnou pouť, což je zároveň mše svatá za kněze, kteří zde byli internováni,“ připomněl administrátor farnosti Jáchym Jaroslav Šimek. Dnes je želivský klášter známým poutním i turistickým cílem. Komunisté jej ale využívali nejprve jako pracovní internační tábor, později v něm zřídili psychiatrickou léčebnu.

Návštěvníci, kteří do Želiv v sobotu zamířili, si mohli vyslechnout přednášku o historii objektu i koncert duchovní hudby. Pamětník a syn lékaře kněžích Alexej Kelin ve svém příspěvku připomněl, že člověk nepoučený z historie se může dopouštět stejných chyb. Popsal, jak do kláštera během jediné noci svezli kněží a řeholníky z celé země. Komunistickým režimem precizně naplánovaná akce měla hlavní cíl - izolovat duchovní elitu národa.

Kneží a řeholníci byli v Želivě vězneni v letech 1950-1956; jména všech 464 mužů jsou uvedena na zdi hned u vstupu do kostela. „Jsou mezi nimi známá jména, jako je pozdější kardinál František Tomášek nebo arcibiskup Otčenášek,“ doplnil Šimek.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka