Muž dostal za záchranu ženy ze sutin po nehodě v Přerově ocenění

Přerov – Prodavačka, jež v červenci po nárazu kamionu do zdi domu v Přerově zůstala zavalená v sutinách, vděčí za záchranu života čtyřicetiletému Františku Rapantovi z Bezuchova u Přerova. Muž železnou palicí rozbíjel stěnu, za kterou zůstala žena uvězněná. Okolnosti příběhu vyšly najevo až dnes. Policisté spolu se zástupci pojišťovny Allianz muže za jeho odvahu v projektu Pomocná ruka zákona dnes ocenili. Nehodu policie dosud neuzavřela, řidič je podezřelý z obecného ohrožení.

Kamion do domu u přerovského nádraží narazil ve chvíli, kdy muž se svými dvěma malými dcerami jedl ve vedlejším bistru. „Slyšel jsem obrovskou ránu a viděl jsem ten kamion. Někdo křičel, že tam zůstala paní. Vietnamec mi podal železnou palici, já jsem do stěny půlhodiny mlátil, ale nešlo to. Pak jsem rozbil část luxferů a v té chvíli tam začalo něco bouchat. Poprosil jsem lidi, ať odvedou dcery pryč za pásku, pak jsem rozbil druhé luxfery a našel jsem tu paní,“ řekl dnes František Rapant.

Situace byla na místě dramatická, prodavačka plakala, že nechce umřít, kamion navíc začal hořet. Muž prodavačku vyprošťoval ve chvíli, kdy u hořícího vozu zasahovali hasiči a policie evakuovala okolí. „Prodavačce jsem řekl, že když už jsem tady, tak ji odtud dostanu. Byla ve skladu obchodu, který byl zasypán. Museli jsme tam dát podlážku a žebřík, pak jsem si ji dal na rameno a snesl dolů. Vyšla ven a začala se objímat s manželem,“ doplnil zachránce z Bezuchova.

Podle šéfa přerovských policistů Martina Lebdušky byla situace na místě v té chvíli velmi složitá. „Hasiči měli plné ruce práce s hořícím kamionem, začal tam navíc unikat plyn, my jsme prováděli evakuaci, v blízkosti je pošta. Policisté bez ochranných pomůcek vběhli do kabiny vozu a polévali šoféra, aby neuhořel. Trošku se v té chvíli zapomnělo na zadní trakt, že by tam někdo byl. Paní měla velké štěstí. Po nárazu bylo půl domu zbořeno. Je to z jeho strany hrdinství,“ uvedl Lebduška. Dodal, že muže navrhl policejnímu prezidentovi i na státní ocenění.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

O propagaci zachránce prodavačky se postarala jeho sedmiletá dcera. Měla potřebu se všem vypovídat a příběh hned stihla říci řidiči autobusu, kterým se po nehodě vraceli domů. „Já jsem nechtěl, aby se to vědělo,“ uvedl Rapant. Dodal, že jej záchrana stála v místní hospodě rundu kořalek.

Nehoda se stala ve chvíli, kdy kamion vjel do protisměru a narazil do objektu. Při nárazu vznikla v domě asi osmimetrová díra. Následně vznikl požár, kvůli narušení plynového potrubí se hasiči obávali výbuchu. Proto z okolí evakuovali 87 lidí. Kromě 49letého řidiče, jehož vrtulník s popáleninami převezl do ostravského popáleninového centra, nebyl nikdo jiný zraněn. Škoda se vyšplhala téměř na čtyři miliony korun. K uzavření případu chybějí policistům ještě poslední znalecké posudky.