Odtah auta v Praze by mohl být o 600 korun dražší

Praha - Praha chce zvýšit maximální cenu za odtahy aut. V současnosti je částka stanovená na 1 300 korun, v novém návrhu se počítá se zvýšením na 1 900 korun. Návrh schválila rada města, řekla mluvčí magistrátu Tereza Králová. Nyní půjde návrh do připomínkového řízení, k dalšímu projednávání by ho rada mohla dostat v lednu příštího roku.

Odtahy vozidel má od roku 2009 na starosti příspěvková organizace Správa služeb hlavního města Prahy, která si na část odtahů pronajímá externí dodavatele. V současnosti Praha odtahy dotuje. Na každé odtažené vozidlo doplácí město asi 600 korun, řekl radní Lukáš Manhart (TOP 09). Do budoucna by měla cena pokrýt náklady. „Není nadále možné, aby slušní Pražané dopláceli na službu těm, kteří nerespektují dopravní značení v ulicích,“ uvedl Manhart. „Odtahy nejsou výdělečná činnost; v momentě, kdy dojde k odtahu, vzniká Praze náklad. Navíc se nejedná ani o sankci,“ vysvětlil.

Cena za odtah vozidel se nezměnila od roku 2001 i přesto, že se zvýšily náklady na pohonné hmoty a energie a zvýšila se také DPH. V minulých letech se náklady na odtahy pohybovaly v průměru kolem 80 milionů korun ročně, náklady na provoz parkovišť kolem 40 milionů. Ročně je v metropoli odtaženo na 40 tisíc aut.

Cena za neúplný odtah, kdy je špatně zaparkované auto pouze naloženo, ale není odvezeno na odtahové parkoviště, by měla stoupnout z 850 na 1 250 korun. V ostatních českých městech se nyní platí za odtah kolem tisícovky až dvou tisíc. Jednu z nejnižších cen, 800 korun, mají například v Kralupech nad Vltavou, až 2 500 korun zaplatí řidiči v Přelouči nebo Ústí nad Labem.

Zvednout by se měly i ceny parkovného na pražských odtahových parkovištích. V současnosti platí řidiči za první den na parkovišti 150 korun. Každý další započatý den pak 200 korun. Nově by se platilo za první tři dny parkování 250 korun na den, cena za čtvrtý a každý další započatý den až do konce šestého měsíce by stoupla na 400 korun. Od sedmého měsíce by parkovné kleslo na 50 korun za den.

Pro odtažená vozidla je v metropoli devět parkovišť s celkovým počtem 1 165 parkovacích míst. Praha má navíc jedno odstavné parkoviště v Dubči, kde jsou umístěna dlouhodobě nevyzvednutá auta.