Smetanova hrobka prošla renovací

Praha - Na Vyšehradském hřbitově může veřejnost ode dneška vidět zrenovovaný pomník Bedřicha Smetany. Kromě reliéfního portrétu na něm přibyla pamětní deska s notami Smetanovy Mé vlasti. Příprava nové podoby trvala více než rok.

Smetanova hrobka na Vyšehradském hřbitově prošla rekonstrukcí naposledy na konci 80. let minulého století. Na novou verzi se přišli podívat i skladatelovi potomci.

Video Reportáž Terezy Schejbalové
video

Reportáž Terezy Schejbalové

V novém náhrobku je ve schránce ve tvaru srdce uložená zemina ze čtyř významných míst Smetanova života, rodné Litomyšle, ale i Plzně, Obříství a také Jabkenic na Mladoboleslavsku. Po jejich stopách se vydává i premiérový dokument Bedřich Smetana - Život žitý zaživa.

Náhrobek Smetanovy hrobky
Náhrobek Smetanovy hrobky

„Nás zajímalo to poslední desetileté období Bedřicha Smetany, jeho hluchota, kdy už na tom byl i poměrně psychicky špatně, ale přitom kontrapunktem z něho prýštila ta nejlepší hudba,“ uvedl režisér dokumentů o B. Smetanovi Pavel Reis.

V tomto období dokončil například cyklus Má vlast a napsal opery Šárka, Hubička nebo Tajemství. Dodnes nevyjasněná nemoc ale jeho zdravotní i duševní stav zhoršovala, trpěl sluchovými i psychickými halucinacemi a tvořit mohl stále méně. Zemřel v Praze 12. května 1884.