Počet dětí hlásících se na umělecké a učňovské obory klesá

Hodonín – Za posledních deset let klesl počet dětí, které se hlásí na umělecké a učňovské obory, téměř o polovinu. Některé obory tak zanikají, například keramika na hodonínské průmyslovce. Škola se rozhodla, že příští rok už pro nové studenty tento obor neotevře. Čísla ovšem znepokojují podnikatele. Některým už teď chybějí zaměstnanci vyučení v konkrétním oboru.

Pod rukama Elišky Panákové z 4. ročníku hodonínské průmyslovky vzniká hrnek, součást její závěrečné práce. Příští rok se spolužáky maturuje. Více než dvacetiletá historie oboru keramika se zrcadlí ve školním skladu. Další plastiky už ale nepřibudou. „Pokles zájmu o keramiku je celorepublikový jev. Nejenom na naší škole, ale i na tradičních školách, jako je například v Bechyni,“ říká ředitel SŠPU Hodonín Ivo Kurz. To je však problém pro keramické závody. V tom břeclavském už teď jen těžko hledají pracovníky vyučené v oboru, jak potvrdil jeho ředitel Radek Pavlis.

Zlín byl centrem Baťovy obuvnické říše. Učňovské dílny oboru obuvník už ale devět let zejí prázdnotou. Život do nich vrátí jedině obnovený zájem žáků. Ten zatím nepřichází. Kraje podporují ohrožené obory stipendii ve výši i několika tisíc korun. Zájem ale zůstává zhruba stejný a odměna za prospěch tak představuje spíš příjemný bonus.

Video Reportáž Luboše Dostála a Filipa Zdražila, telefonát Martina Ježka
video

Reportáž Luboše Dostála a Filipa Zdražila, telefonát Martina Ježka

„Nestačí motivovat jenom finančně. Je zapotřebí, abychom propagovali ta řemesla. To je úkol pro nás i pro podnikatele,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Stanislav Juránek (KDU-ČSL). Tento úkol se ale nedaří plnit. Za posledních deset let se na učňovské obory hlásí téměř o polovinu méně žáků. V případě keramiky jsou důvody jasné – namáhavá práce v prašném prostředí za zhruba patnáct tisíc korun měsíčně.