Na čtyři sta pravoslavných věřících v Hradci k němu přichází většinou o svátcích. Kostelík postavili ve východoslovenské Habuře někdy kolem roku 1 600. Prý bez jediného hřebíku. „Kostel byl naposledy opraven v roce 1935, kdy byl dovezen a od té doby by nějakou zásadní opravu potřeboval. V některých místech zatéká, jsou tady aktivní dřevokazní škůdci,“ uvedl architekt Jan Falta z Magistrátu Hradec Králové.

Reportáž Vlastimila Weinera
Příprava začala průzkumem historiků a znalců dřeva. Sochaři z Hořic dokumentují unikátním skenerem interiér bohatý na vzácné ikony. „Ty skeny, které tady dáváme jeden vedle druhého a navazujeme je na sebe, budou součástí jednoho 3D modelu tohoto oltáře,“ vysvětlil Milan Danihelka ze SPŠ kamenická a sochařská Hořice a historička Renata Veselá doplnila: „Co se týče klenby, budou možná muset proběhnout nějaké větší restaurátorské zásahy, protože ty trámy jsou napadené více. Je tam větší vlhko.“ A Jan Falta dodal: „Oproti tradici se zjistilo, že dřevo je jedle, nikoli tis. Cílem obnovy je také oživení nástěnných maleb.“
Slovenská Habura chtěla kostel vrátit. V Hradci ale našli účty starosty Pilňáčka, který ho za 12 tisíc korun koupil, a žádost odmítli. Habura pak loni i za pomoci exministra vnitra Petra Čermáka postavila přesnou kopii kostela z Hradce. „Je to stavba, se kterou se člověk setká jednou za život,“ ujistila Renata Veselá.
Oprava začne v příštím roce. Radnice počítá s náklady až dvacet milionů korun.