Oprava unikátního kostelíku v Hradci začne příští rok

Hradec Králové – Opravy se dočká architektonický unikát dřevěný kostelík sv. Mikuláše v Hradci Králové. Radnice, které patří, už zahájila přípravy. Městu kostel koupil před 77 lety starosta Josef Pilňáček, do východních Čech ho nechal převézt až ze Slovenska.

Na čtyři sta pravoslavných věřících v Hradci k němu přichází většinou o svátcích. Kostelík postavili ve východoslovenské Habuře někdy kolem roku 1 600. Prý bez jediného hřebíku. „Kostel byl naposledy opraven v roce 1935, kdy byl dovezen a od té doby by nějakou zásadní opravu potřeboval. V některých místech zatéká, jsou tady aktivní dřevokazní škůdci,“ uvedl architekt Jan Falta z Magistrátu Hradec Králové.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Příprava začala průzkumem historiků a znalců dřeva. Sochaři z Hořic dokumentují unikátním skenerem interiér bohatý na vzácné ikony. „Ty skeny, které tady dáváme jeden vedle druhého a navazujeme je na sebe, budou součástí jednoho 3D modelu tohoto oltáře,“ vysvětlil Milan Danihelka ze SPŠ kamenická a sochařská Hořice a historička Renata Veselá doplnila: „Co se týče klenby, budou možná muset proběhnout nějaké větší restaurátorské zásahy, protože ty trámy jsou napadené více. Je tam větší vlhko.“ A Jan Falta dodal: „Oproti tradici se zjistilo, že dřevo je jedle, nikoli tis. Cílem obnovy je také oživení nástěnných maleb.“

Slovenská Habura chtěla kostel vrátit. V Hradci ale našli účty starosty Pilňáčka, který ho za 12 tisíc korun koupil, a žádost odmítli. Habura pak loni i za pomoci exministra vnitra Petra Čermáka postavila přesnou kopii kostela z Hradce. „Je to stavba, se kterou se člověk setká jednou za život,“ ujistila Renata Veselá.

Oprava začne v příštím roce. Radnice počítá s náklady až dvacet milionů korun.