Schodolez pomáhá vozíčkářům zdolávat překážky

Prachatice – Schody jsou každodenním problémem, který stojí vozíčkářům v cestě. Marie Bártová z jižních Čech však díky místní sbírce obyvatel získala finance na zakoupení tzv. schodolezu. Dívka jej bude využívat hlavně k překonávání bariér ve škole.

Třináctiletá studentka je upoutána na invalidní vozík, navíc ještě trpí dětskou mozkovou obrnou a epilepsií, a sama se do patra nedostane. Při každé cestě potřebuje pomocníka. Šatnu a třídu má v praktické třídě zatím jen v přízemí.   

Potřebuje ale přirozeně měnit třídy. Ty, které jsou ve vyšších patrech, pro ni byly nedosažitelné, což se díky schodolezu nyní změní. S nápadem založit sbírku a požádat místní o pomoc přišla ředitelka školy a spolu s rodinou tak posléze učinili – výsledná částka se pohybovala kolem 125 tisíc korun. Pojišťovny na takový přístroj totiž nepřispívají. 

Po dvou týdnech poslali drobní dárci 52 tisíc korun, zbývajících 75 tisíc doplatil majitel místní firmy, který chce zůstat v anonymitě. Spoluautor sbírky Zdeněk Bednář poukazuje na to, že i v dnešní těžké době jsou lidé stále ochotní pomoci.  

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky