Za předraženou zakázku dostal bývalý místostarosta Žamberka 6 let

Žamberk/Hradec Králové – Na šest let do vězení – zatím však nepravomocně – poslal Krajský soud v Hradci Králové bývalého žambereckého místostarostu Ryana Strnada. Další čtyři obžalovaní dostali podmíněné tresty. Podle obžaloby i soudu se provinili tím, že z výběrového řízení na rekonstrukci městské pěší zóny vyřadili nejvýhodnější nabídku. Zakázku pak dostala firma, pro kterou Strnad pracoval.

Zdroj: www.zamberk.cz Autor: Zdeněk Vanický

Nabídky v soutěži na pěší zónu posuzovalo vedení Žamberka na podzim 2009. Hodnotící komise vyhlásila vítězem firmu Testa, pro kterou tehdejší místostarosta Strnad od roku 2008 vykonával účetní a ekonomické poradenství a dostával od ní za tyto služby 40 tisíc korun. Navíc společně podnikal s jednatelem vítězné firmy.

Testa za svoji práci žádala 21,6 milionu korun, město ovšem dostalo nabídku i za 12,8 milionu korun. Firmu Agile, která ji podala, však hodnotící komise ze soutěže vyřadila kvůli termínu, ve kterém měla být schopna práci odevzdat. Nakonec však vítězná Testa uzavřela smlouvu právě s Agile, která pro ni za 14,6 milionu korun práci udělala. V tomto rozdělování peněz sehrál podle soudu Ryan Strnad klíčovou úlohu. „Strnad jednání komise ovlivnil. Společnost Agile byla vyřazena neprávem, ačkoli splňovala podmínky města a neměla být vyřazena,“ řekl předseda soudního senátu Luboš Sovák.

Obžalovaný bývalý místostarosta Strnad soudu řekl, že se necítí vinen. Prohlásil, že má případ politické pozadí. Rozsudek nechtěl komentovat. Člen výběrové komise Jaroslav Bajt potom řekl, že s verdiktem nesouhlasí. „Dneska bych v komisi hlasoval stejně, protože jsem zákon neporušil,“ řekl.

Žambereckou pěší zónou se kromě protikorupční policie v minulosti zabýval také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který městu udělil čtvrtmilionovou pokutu, a Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod, která na stavbu poskytla 21milionovou dotaci.