Stíhání liberecké primátorky je zastaveno, hrozily jí dva roky

Liberec - Státní zástupce zastavil trestní stíhání liberecké primátorky Martiny Rosenbergové (ČSSD) v kauze údajného neoprávněného vyplácení odměn pro uvolněné členy zastupitelstva kraje, kteří byli v dozorčí radě liberecké nemocnice. Spolu s ní čelili obvinění z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti i generální ředitel krajské nemocnice v Liberci Jiří Veselka a někdejší krajský radní pro ekonomiku za ČSSD Zdeněk Bursa. Všem třem hrozily dva roky vězení.

Podle policie obvinění porušili zákon tím, že v září 2011 schválili na valné hromadě nemocnice vyplácení odměn 30 tisíc korun uvolněným členům krajského zastupitelstva v dozorčí radě nemocnice. Od podání obžaloby je ale zachránil posudek, který si před schválením odměn nechala vypracovat nemocnice. Podle něj bylo pobírání odměn v pořádku.

Odměny v dozorčí radě nemocnice pobírali Bursa a jeho dva kolegové z krajské rady Martin Sepp a Pavel Petráček. Všichni po obvinění pozastavili členství v ČSSD a tento týden se také vzdali mandátu krajského zastupitele. Bursa a osm dalších bývalých krajských radních včetně bývalého hejtmana Stanislava Eichlera čelí trestnímu stíhání kvůli neoprávněnému vyplácení odměn i v dalších krajských firmách. Bývalí členové rady a dva manažeři krajské akciové společnosti Silnice LK se měli podle policie dopustit zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Celkovou škodu kriminalisté vyčíslili na 850 tisíc korun.

Video Reportáž Michala Jemelky
video

Reportáž Michala Jemelky

„Státní zástupkyně nadále zastává právní názor, že pobírání odměn uvolněnými zastupiteli je v rozporu se zákonem o střetu zájmů,“ uvedl mluvčí Okresního státního zastupitelství v Liberci Petr Hořín. Obvinění ale uspěli s námitkou, že o odměnách rozhodovali na základě opačného právního stanoviska. Státní zástupkyně dospěla k závěru, že při dvou opačných právních názorech je nelze trestně stíhat. „Nejedná se o oblast práva trestního, ale o oblast svědomí a morálky, kam pravomoc státního zastupitelství nesahá,“ dodal Hořín.