Za chyby v ROP Jihozápad zaplatil kraj miliony, teď se o ně bude soudit

České Budějovice – Jihočeské zastupitelstvo schválilo návrh na podání žaloby na stát. Kraj tak chce získat zpět 150 milionů korun, které zaplatil jako tzv. korekci kvůli chybám při rozdělování evropských dotací. Hejtman Jiří Zimola je přesvědčen, že by korekce měl platit stát, regionální radu, která dotace přiděluje, označil za státní organizaci.

Korekci 150 milionů korun Jihočeskému kraji a 95 milionů Plzeňskému kraji, které společně tvoří evropský region soudržnosti Jihozápad, nařídilo zaplatit ministerstvo financí za chyby, které nalezlo ve způsobu rozdělování dotací ve druhé a třetí výzvě ROP Jihozápad. Kraje korekci zaplatily, Jihočeský kraj ale podle hejtmana Jiřího Zimoly pouze proto, aby se nezastavil proud evropských dotací do regionu. „Hrozilo zastavení přílivu evropských dotací a mnozí žadatelé, nejen kraj, ale i obce či občanská sdružení, by zůstaly zcela bez prostředků,“ vysvětlil hejtman.

Teď chce kraj miliony zpět, Zimola je přesvědčen, že korekce jsou výhradně státní záležitostí. „Korekce od počátku směřovala vůči regionální radě a úřadu regionální rady, proto opět zdůrazňuji, že kraj tady žádnou chybu neudělal. Ten tyto zkrácené dotace pouze pokryl ze svého,“ uvedl.

Stát naopak odmítá být spojován s problémy v regionálních operačních programech. Peníze rozdělují krajští politici, kteří jsou členy výborů regionálních rad, v kontrolních výborech také zasedají zástupci regionálních institucí. Vláda také odmítla podílet se na korekci 2,5 miliardy, kterou nařídila Evropská komise Regionální radě Severozápad. „Představa, že 50 nebo 100 procent zaplatí stát, povede jen ke zvýšení morálního hazardu, to znamená k nižší zodpovědnosti regionálních představitelů,“ uvedl v souvislosti s ROP Severozápad premiér Petr Nečas.

Regionální operační program (ROP) regionu soudržnosti Jihozápad je jedním ze sedmi regionálních operačních programů České republiky, které od roku 2007 slouží k podpoře hospodářského a sociálního rozvoje. Pro program ROP Jihozápad je na období 2007 až 2013 vyčleněno 18,4 miliardy korun.