Heřmanice přijdou o silnici, začíná její rekonstrukce

Heřmanice (Liberecko) – Více než dva a půl roku museli obyvatelé severočeských Heřmanic jezdit po silnici vážně poničené záplavami. Až nyní začíná rozsáhlá oprava povodňových škod. Obyvatelům dvousethlavé obce to ale mnoho radosti nedělá. Mimo jiné se budou muset smířit s uzavírkou silnice, po které cestují do vnitrozemí.

Heřmanice sice pokrývá sníh, přesto už teď připomínají jedno velké staveniště. Během příštího roku a půl má vzniknout nová silnice, lávka, most nebo opěrné zdi. Klíčová ovšem bude uzavírka silnice. Její rekonstrukce už je připravena, práce začnou, jakmile to umožní počasí. „Dnešním dnem jsme osadili značky zákaz vjezdu. Vesnice se – dá se říct – uzavře,“ řekl heřmanický starosta Vladimír Stříbrný.

Oprava silnice je potřebná, ale může Heřmanickým znepříjemnit život nejenom kvůli zdlouhavým objížďkám. Do obce se během prací rychle nedostanou hasiči ani záchranáři. Proto se místní obyvatelé už těší, až vše skončí. „Komplikace to bude veliká. Ale vzhledem k tomu, že potom tady všechno bude krásné, to vydržíme,“ plánuje obyvatelka Heřmanic Soňa Maršounová.

Odstranění všech následků záplav v Heřmanicích potrvá nejméně do roku 2015. Škody způsobila povodeň na řece Olešce v srpnu 2010. Škody byly tak velké, že se potom o obci hovořilo jako o severočeských Troubkách.

Video Michal Jemelka o opravách v Heřmanicích
video

Michal Jemelka o opravách v Heřmanicích