Památník romského holocaustu zahájil sezonu plnou novinek

Lety (Písecko) - Památník romských obětí německé okupace v Letech u Písku už čtvrtou sezonu spadá pod Památník Lidice. Z této součinnosti místo, které má připomenout vězněné a zavražděné v tamním lágru, velmi prospívá. Návštěvnost se zvýšila a roste také vědecký zájem o téma romského holocaustu.

Vedle dvou nových publikacích o Letech je jednou z novinek právě začínající sezony výstava ukazující koncentrační tábor pohledem českého dozorce Františka Kánského. I on se zde cítil podobně nesvobodně jako uvěznění Romové. Ve své pozůstalosti zmínil, že dozorci, kteří nesouhlasili s metodami vedení, museli snášet srovnatelný režim. Někteří dokonce stejně jako oni umírali na tyfus.

Kromě expozice, která podle Renaty Hanzlíkové obsahuje nejen fotografie, ale i velmi důležité dokumenty, památník připravuje i další novinku. Hned vedle replik táborových ubikací bude začátkem prázdnin umístěn model celého areálu tábora.

Uplynulé sezony ukázaly, že proměna památníku výrazně zvýšila jeho návštěvnost. Minulý rok si ho prohlédlo téměř 12 tisíc lidí. „Jsme rádi, že k nám návštěvníci zavítají,“ poznamenala starostka obce Lety Blanka Hlavínová

Památník ovšem stále více přispívá k důslednějšímu vědeckému zpracování tématu romského holocaustu. „Začínají nám volat lidé a nabízejí nám předměty, které našli třeba u sebe doma,“ chválí si zájem Milouš Červencl, ředitel lidického památníku, který tábor v Letech spravuje.

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové