Vodní záchranáři hlásí nedostatek lidí

Seč/Orlík - Bez vodních záchranářů si už návštěvníci kempů na břehu přehrad a jezer neumí léto představit, často jsou jedinou první pomocí, která se na místo dostane včas. Potýkají se ale s nedostatkem peněz a marně hledají nové posily. Třeba na Orlíku už v minulosti museli záchranáři skončit, vrátili se sem až po stížnostech kempařů. 

Členové Vodní záchranné služby letos dohlížejí na bezpečnost lidí třeba u přehrady Seč na Chrudimsku. Mají tam zázemí i veškeré vybavení. Zranění a úrazy ošetřují do pár minut, ještě než dorazí sanitka. A nezachraňují jen na vodě. „Pokud jsme vyžádání někam, kam není možno dostat se pěšky nebo člunem, tak samozřejmě vyjíždíme i ve svých nebo služebních vozidlech,“ říká záchranář Jan Kubánek.

Turistům u sečské přehrady pomáhají celé prázdniny, letošní sezonu musejí zvládat ve dvou lidech. Noví dobrovolníci se nehrnou. „Každý se snaží vydělat nějakou tu korunu a my jako záchranka nejsme schopni zabezpečit nějakou výplatu,“ konstatuje předseda chrudimské vodní záchranky Zdeněk Pavlík.

Například na přehradě Orlík byli vodní záchranáři do roku 2000, pak přišli o svou základnu. Po stížnostech kempařů se vloni vrátili, smluvně jako součást integrovaného záchranného systému. Na financování se podílí Jihočeský a Středočeský kraj, dobrovolně přispívají i okolní obce. Podle provozního ředitele Tomáše Mouchy vyjíždějí zhruba ke dvěma třem případům denně.

Video Záchranáři na Seči hledají dobrovolníky
video

Záchranáři na Seči hledají dobrovolníky

Záchranáři na Seči hledají dobrovolníky

u 18. 7. 2013

Na Orlíku zachraňují profesionálové