Přes sever Čech ode dneška rychleji. Obchvat ulehčí řidičům i obcím

Liberec - Řidičům na Liberecku ode dneška slouží nový čtyřkilometrový obchvat mezi Mníškem a Svárovem nedaleko Liberce. Nový úsek silnice I/13 z Liberce na Frýdlant má odvést dopravu mimo zastavěná území a odstranit nevyhovující parametry stávající trasy, kde některé podjezdy brání průjezdu velkých kamionů. Obchvat vyšel včetně projektové přípravy a výkupu pozemků na 900 milionů korun, z toho 700 milionů by mělo přijít z evropských fondů. Stavba trvala čtyři roky.

Nový úsek je ve Svárově napojený na silnici 35, řidiči tak nemusí cestou na Frýdlant projíždět přes Krásnou Studánku nebo Stráž nad Nisou. Dobrou zprávou je nová trasa i pro obyvatele Frýdlantu a Frýdlantského výběžku, kterým se zkrátí a výrazně zrychlí cesta do krajského města, ale také směrem na Českou Lípu.

Kvůli silnici bylo nutné zbourat dva domy a vybudovat devět mostů a tři protihlukové stěny. Silnice je dvoupruhová s přídavným pruhem ve stoupání. Otevřena měla být už před více než rokem, dokončení ale zpozdila přeložka vedení velmi vysokého napětí.

V plánu je výstavba i dalších dvou úseků

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už připravuje výstavbu dalšího osm kilometrů dlouhého úseku od Krásné Studánky na Dětřichov. Stavba je projednána z pohledu životního prostředí a je připravena dokumentace pro územní rozhodnutí. Podle odhadů přijde další etapa silnice na 1,5 miliardy korun. Zatím ale není zajištěno financování, zahájit by se měla nejdříve v roce 2017, řekl u příležitosti otevření první etapy ředitel ŘSD v Liberci Josef Jeníček.

„Pevně věřím, že se dočkám ještě i realizace druhé a třetí etapy,“ řekl frýdlantský starosta Dan Ramzer. Na silnici z Krásné Studánky do Dětřichova by totiž měl výhledově navázat ještě třetí úsek - obchvat samotného Frýdlantu. Ten je ale podle Jeníčka teprve v přípravě a rozhodnuto zatím není ani o trase, kudy v budoucnu silnice povede - ve hře je několik variant.

Video Studio 6 k otevření obchvatu
video

Studio 6 k otevření obchvatu