Chomutov vypsal zakázku před Vánoci, uzavře ji po Novém roce. Stačí 11 dnů?

Chomutov – Zakázku vyhlášenou těsně před Vánoci s uzávěrkou týden po Novém roce se snaží ospravedlnit chomutovská radnice. Na tendr na rekonstrukci dětských hřišť narazila občanská iniciativa nazvaná Nechceme žít v Palermu. Kvůli podivnému načasování soutěže upozornila na možnost, že město zakázku někomu připravuje na míru. Pracovních dnů je v tomto období pouze jedenáct, v pátek se navíc neúřaduje. Radnice to odmítá, tvrdí, že na soutěž předem upozornila a načasovala ji na vánoční dobu pouze kvůli načasování začátku stavby.

Podnikatel, který nechce přijít o městskou zakázku, musí k chomutovské vývěsce nebo alespoň na Věstník veřejných zakázek pravidelně vyrážet i během svátků. V opačném případě by mu mohl uniknout tendr na stavbu dětských hřišť a parkoviště na sídlišti. Město soutěž vypsalo pět dnů před Štědrým dnem, uzávěrka je naopak týden po Novém roce. Na načasování tendru poukázala chomutovská iniciativa Nechceme žít v Palermu. „Podle nás je to šibeniční termín, jedenáct pracovních dnů na podání nabídky,“ uvedla Tereza Dvořáková z iniciativy.

Že by šlo o snahu dát vánoční dárek spřátelené firmě, ale radnice odmítá. Výběrové řízení na stavbu parku a parkoviště bylo podle ní vypsáno opakovaně a uchazeči se o něm mohli dozvědět už v listopadu z celostátního věstníku, ačkoli v původním oznámení není stanoven termín podání nabídek. „Iniciativa se v tomto případě velmi mýlí, protože tady je všechno transparentní. Všichni měli dost času,“ uvedla mluvčí magistrátu Šárka Schönová. Konečné načasování soutěže na vánoční dobu potom zdůvodnila tlakem dalších termínů – tendr musí být hotov tak, aby se na jaře mohlo začít pracovat.

Podle radnice se pravda ukáže už v lednu, až bude oznámeno jméno vítěze. Podle chomutovských aktivistů ale například ani vítězství zcela neznámé firmy nic nezmění na tom, že se vybíralo v podivném spěchu. „Obávám se, že Chomutov v současné době pokračuje v tom, čím si získal špatné jméno,“ charakterizovala radnici Tereza Dvořáková.

Video Jan Stuchlík o rychlém chomutovském tendru
video

Jan Stuchlík o rychlém chomutovském tendru