Koupání v Římovské přehradě jen pod pokutou, obce neuspěly

Římov - Římovská přehrada zůstane pro plavce i rybáře nepřístupná. Obce v okolí roky usilovaly o vytvoření pláží na jejích březích a zpřístupnění přehrady i rybářům. Po letech dohadů s vodohospodáři ale od záměru ustupují. Mezitím si totiž většina z nich vybudovala vlastní koupaliště. Římovská přehrada tak nadále zůstane zdrojem pitné vody pro zhruba 270 obcí v okolí.

Vodu z téměř 40 let staré přehrady odebírá polovina Jihočeského kraje. Do ochranného pásma v jejím okolí se dostanou jen vlastníci pozemků. Toho, kdo by se chtěl v přehradě vykoupat, čeká až tisícová pokuta. Vodohospodáři přehradu kontrolují každý druhý den a do kontrol zapojují i policisty. O zrušení zákazu koupání deset let usiloval zejména místostarosta Velešína Jiří Ružička. Od záměru nyní ustupuje, obec už má totiž nové koupaliště za 26 milionů korun. Možnost koupání mají už i v Římově, Kaplici a Borovanech.

Římovská přehrada

Vodárenská nádrž Římov byla vybudována v letech 1971–1978 na řece Malši asi 15 km jižně od Českých Budějovic. Jedná se o jednu z nejmladších přehrad v jižních Čechách. Rozloha přehrady je zhruba 210 hektarů, hloubka přesahuje 40 metrů.


Video Římovská přehrada zůstane rybářům i plavcům nepřístupná
video

Římovská přehrada zůstane rybářům i plavcům nepřístupná