Praha 7 má zajistit, aby Šlechtovka nespadla. Dosud to odmítala

Praha – Zajištění statiky budovy Šlechtovy restaurace v pražské Stromovce nařídil městský odbor památkové péče radnici Prahy 7. Ta se v posledních letech o chátrající památku nestarala, odkazovala přitom na dohodu s vedením města, které také slibuje, že opuštěnou restauraci opraví.

Pražský magistrát a radnice Prahy 7 se přou, kdo má zajistit, aby ruina Šlechtovy restaurace v parku Stromovka nespadla. Obě strany odmítají, že by za statiku zodpovídaly. „Restaurace byla před řadou let svěřena do městské části, která ovšem pro zlepšení stavu budovy nikdy nic neudělala,“ poukázal náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09). Mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš ale upozornil, že se poměry změnily: „Stále platí smlouva o výpůjčce, v rámci které se Praha po dobu stavby tunelového komplexu Blanka zavázala o památku pečovat.“ Podle radnice by tak měl statiku zajistit magistrát.

Městští památkáři však nyní nařídili právě městské části, aby zajistila statiku zchátralé budovy. Také podle náměstka Novotného se radnice nemůže zbavovat zodpovědnosti a o zajištění památky by se měla postarat. Městská část však nesouhlasí a proti rozhodnutí památkářů se odvolala.

Památkově chráněná Šlechtovka je symbolem Stromovky, stále však ubývá lidí, kteří ji pamatují jinak než jako ruinu. Budova známá zprvu jako Královská dvorana vznikla v 19. století, nejstarší část dokonce již na konci 17. století. Od roku 1882 ji provozovala Šlechtova rodina jako výletní restauraci, která díky své poloze na okraji tehdejší Prahy rychle získala velkou oblibu. V roce 1950 začaly úřady na Václava Šlechtu naléhat, aby svoji restauraci začlenil do podniku Hotely a restaurace hl. m. Prahy – rozčílily ho natolik, že dostal infarkt a zemřel. Restaurace jemu navzdory skončila v rámci velkého podniku, ovšem jeho „péče“ se brzy projevila – začala chátrat a v 60. letech musela být uzavřena. V letech 1978 a 1980 dvakrát vyhořela a požáry jí dodaly podobu, ve které se uprostřed Stromovky tyčí dodnes.