ČT: Libušín podle znalců shořel kvůli závadnému komínu

Pustevny – Znalecký posudek vyloučil, že by chatu Libušín na Pustevnách někdo úmyslně zapálil. Zjistila to ČT, která má exkluzivně k dispozici výsledky posudku. Podle něj začalo hořet kvůli špatné konstrukci komína. Památka podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče z roku 1899 vyhořela v noci z 2. na 3. března letošního roku.

Hasiči vyloučili úmyslné zapálení Libušína. Podle znaleckého posudku požár způsobil špatně zkonstruovaný systém komína. Ten prošel před šesti lety i s kamny rekonstrukcí, při níž muzeum nechalo elektrická kamna ve společenské místnosti předělat na topení pevným palivem. „Zásadním nedostatkem bylo, že došlo ke vzniku vzduchové kapsy, v níž se kumulovalo teplo a dlouhodobě působilo přímo na dřevěné konstrukční prvky stěny místnosti,“ popsal mluvčí zlínských hasičů Libor Netopil. Bylo tedy jen otázkou času, kdy dojde k požáru.

Problém neodhalila první revize po rekonstrukci ani žádná z dalších pravidelných revizí a o hrozícím nebezpečí tak zřejmě nikdo nevěděl. „Jak znám ten objekt, myslím si, že nebylo v našich možnostech laicky odhalit toto pochybení. My jako majitel jsme své povinnosti nezanedbali. Neměli jsme šanci odhalit, že práce nebo revizní zprávy nebyly dobře udělané,“ uvedl ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Vyšetřování ničivého požáru se díky posudku posouvá zase o krok dál. Kdo ve skutečnosti může za to, že vzácná památka lehla popelem, bude dál zjišťovat policie. Kompletní závěry vyšetřování lze očekávat v horizontu několika týdnů.

8 minut
Znalecký posudek vyloučil úmyslné zapálení Libušína
Zdroj: ČT24

Zbytky Libušína čeká rekonstrukce

Historická chata Libušín na beskydských Pustevnách vyhořela v noci z 2. na 3. března letošního roku. S požárem bojovalo 70 hasičů, zachránit se podařilo jen část památného objektu. Oheň zničil zejména pravou část Libušína, nejvíce poškodil umělecky hodnotnou jídelnu. Levá část, tzv. Stará Pustevna, je na tom o poznání lépe.

Trosky Libušína nyní stavbaři zastřešují, provizorní střecha má ochránit alespoň to málo, co z cenné památky zbylo. Valašské muzeum v přírodě, které Libušín spravuje, plánuje do budoucna jeho rekonstrukci. Část nákladů by měla pokrýt pojistka, zbytek výtěžek z veřejné sbírky, na jejíž konto už lidé poslali téměř šest a půl milionu korun.

Příspěvky na opravu je možné posílat na účet 107-6978880207/0100. Více o sbírce, stejně jako aktuální stav sbírkového konta, najdete zde.

Podle prvních odhadů způsobily plameny škodu minimálně 80 milionů korun, podle historiků je ztráta nevyčíslitelná. Libušín, který sloužil jako restaurace, patřil do souboru beskydských secesních lidových staveb a symbolů Pusteven. Objekt z roku 1899 byl pojmenován po bájné kněžně Libuši. Zvenčí nesl typické znaky architektury Dušana Jurkoviče: vyřezávané dřevěné prvky a výraznou barevnost. Interiéry Libušína zdobily motivy z valašských i slovanských pověstí. Maloval je akademický malíř Karel Štapfer podle návrhů Mikoláše Alše. K unikátům patřily i tři secesní lustry, příborník, skleník či hodiny. Podle odborníků patří Libušín k nejcennějším dílům, která architekt Jurkovič navrhl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Déšť na severovýchodě Česka ustal. Povodňová bdělost platí na jednom toku

Vydatné deště rozvodnily toky na severovýchodě Česka. V šest večer podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platil první povodňový stupeň, tedy bdělost, na posledním toku v Moravskoslezském kraji. V Jeseníkách a Beskydech předtím během 24 hodin napršelo někde i víc než sto litrů vody na metr čtvereční a hladiny se místy přechodně dostaly na druhý stupeň pohotovosti.
01:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Doma je člověk tam, kde je sám sebou, zní vzkaz letošní Prague Pride

V Praze na Střeleckém ostrově začal 15. ročník festivalu hrdosti Prague Pride. Už ráno zástupci magistrátu na budově Nové radnice na Mariánském náměstí vyvěsili duhovou vlajku. Festival nabídne přes sto osmdesát akcí, které propojuje letošní téma Kde domov můj? Týdenní přehlídka o životě leseb, gayů, bisexuálů a trans lidí (LGBT+) vyvrcholí v sobotu duhovým průvodem hrdosti, který projde centrem města a zakončí ho hudební program na Letné.
14:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na Trutnovsku voda s bahnem na farmě udusila tisíce ryb

Na rybí farmě v Bernarticích na Trutnovsku po vydatných víkendových deštích voda s bahnem udusila tisíce ryb. Majitel má podezření, že bahno se do sádek dostalo potokem ze staveniště dálnice D11 a z blízkého lomu. Jejich zástupci se proti tomu ohradili. Případem se už zabývá inspekce životního prostředí.
před 2 hhodinami

Začala oprava průtahu Karlovými Vary. Znamená komplikace pro dopravu v centru

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo opravy vozovky na průtahu Karlovými Vary. Práce znamenají dopravní omezení. V několika etapách budou uzavřeny nájezdy a výjezdy z hlavní silnice. Silničáři předpokládají, že problémy budou mít řidiči především v centru lázeňského města. Práce potrvají do října a ŘSD za ně zaplatí zhruba třiašedesát milionů korun.
před 3 hhodinami

Liberecký kraj chce od Českých radiokomunikací odkoupit Ještěd

Liberecký kraj by měl odkoupit hotel a vysílač Ještěd za 181 milionů korun, České radiokomunikace (ČRa) mají za užívání zhruba třetiny budovy platit takzvanou služebnost, což jsou podle odhadů tři miliony korun ročně, oznámil ředitel ČRa Miloš Mastník. Obě strany o tom vyjednávají déle než rok. Koupi musí schválit ještě krajské zastupitelstvo, které se sejde 26. srpna.
před 7 hhodinami

Dvacet let od policejního zásahu na festivalu CzechTek

Před dvěma dekádami se na louku u Mlýnce na Tachovsku začali sjíždět příznivci hudební technoparty. Na CzechTek 2005 jich z celé Evropy dorazilo nakonec asi pět tisíc a už od začátku nechyběly potyčky s policií. Ta se druhý den rozhodla technaře rozehnat, tvrdě proti nim zasáhlo asi tisíc těžkooděnců.
před 14 hhodinami

Na Jesenicku hasiči evakuovali dva tábory, hladiny tam po deštích klesly

Kvůli vysoké hladině potoka na Jesenicku hasiči v neděli evakuovali dva blízké tábory. Hrozilo jejich odříznutí od příjezdových cest, sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Tábory leží na břehu Černého potoka a evakuováno z nich muselo být 238 dětí a dospělých. Hladina toku kvůli vydatnému dešti přes den vystoupala na třetí povodňový stupeň. Odpoledne však hladiny klesly a vpodvečer na Jesenicku už nikde neplatil žádný stupeň povodňové aktivity, vyplývá z webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Škůdci ohrožují borové lesy. Někde je zdravý jen jeden strom z deseti

V borových lesích se rychle šíří invazní i původní druhy škůdců, kterým se daří v suchem oslabených porostech. Zdravý je v některých oblastech jen jeden strom z deseti. Rozsáhlá kalamita jako u smrků zatím podle vědců nehrozí, výrazné hospodářské ztráty však ano. Například jediná pilořitka borová dokáže zahubit celý strom, protože při kladení vajíček uvolňuje toxiny a houby. Řešením je podle odborníků především druhová pestrost porostů.
před 15 hhodinami
Načítání...