Tugendhat a Löw-Beerova vila: domy svázané osudem

Brno – Brněnská Löw-Beerova vila už se téměř převlékla do nového kabátu, rekonstrukce za 65 milionů korun by měla skončit do konce roku. Její mladší a slavnější sousedka, vila Tugendhat, prošla nákladnou rekonstrukcí už před dvěma lety a nyní se hlásí do soutěže o nejlépe opravenou památku světa. Oba domy ale spojuje mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát.

Když dával brněnský průmyslník Alfred Löw-Beer své dceři Gretě polovinu své zahrady, aby si na ní postavila dům, zřejmě netušil, že v blízkosti jeho vlastní vily vyroste architektonický skvost. V červnu 1929 začala na horním konci zahrady v brněnských Černých polích vznikat legendární vila Tugendhat.

Oba domy pojí rodinná historie, v jejich osudu se ale zrcadlí i neblahé dějinné zvraty minulého století. Löw-Beerovi patřili k rozvětvené německé židovské rodině průmyslníků. Na Moravě se usadili už v 17. století a výrazně se podíleli na rozvoji průmyslu v kraji, zejména mezi světovými válkami. Patřily jim textilky, cukrovary i cementárny.

Secesní rodinnou vilu v ulici Drobného koupili Löw-Beerovi v roce 1913. Součástí domu byl rozlehlý pozemek s vinohradem a zahradou, který stoupal až k ulici Černopolní. Když se dcera Alfreda Löw-Beera Greta podruhé vdala a rozhodla se usadit v Brně, daroval továrník novomanželům Gretě a Fritzovi Tugendhatovým druhou polovinu rozlehlého pozemku, aby si na něm postavili rodinný dům.

Oba mladí lidé byli okouzlení čistým a strohým funkcionalismem. „Velice jsem si přála mít moderní prostorný dům s jasnými a jednoduchými tvary. Můj muž se přímo děsil pokojů plných figurek a deček, jak je znal z dětství,“ řekla kdysi Greta Tugendhatová. Podle plánu architekta Ludwiga Miese van der Rohe vyrostla v Brně přísně jednoduchá, přesto však luxusní vila Tugendhat. Rodina v ní žila od jejího dokončení v roce 1930 až do května 1938, kdy před hrozbou války uprchli do Švýcarska a následně do Venezuely.

Během nacistické okupace osiřela vila Tugendhat i její secesní sousedka. Löw-Beerovu vilu zabavilo gestapo, které si v jejích zdech zřídilo své sídlo. Rodina Löw-Beerů doplatila na svůj židovský původ, druhou světovou válku téměř nikdo z nich nepřežil. Tugandhatovi měli víc štěstí. Díky svým kontaktům v Německu měli velmi dobré informace o vývoji situace, a proto věděli, že zůstat v Brně by znamenalo jistý rozsudek smrti pro celou rodinu. I jejich vila připadla po emigraci gestapu.

Co za války nezabavili Němci, zničili sovětští vojáci při osvobozování Brna. A komunistický režim bývalé architektonické skvosty přebudoval pro potřeby lidu: v Löw-Beerově vile byla ubytovna pro studenty, vila Tugendhat sloužila jako rehabilitační středisko pro děti s vadami páteře.

Až nové tisíciletí přineslo oběma vilám naději na lepší zítřky. Vila Tugendhat se v roce 2001 dostala na seznam světového dědictví UNESCO a mezi lety 2011 až 2012 prošla rekonstrukcí za 165 milionů korun. O Löw-Beerovu vilu pečují stavbaři a památkáři v posledních dvou letech, rekonstrukční práce by měly skončit ještě letos.

Do budoucna se možná vily opět symbolicky spojí – prostřednictvím zahradního domku, který stojí na pomezí obou pozemků. A stejně jako v dobách Löw-Beerů a Tugendhatových by mohla být zahrada průchozí.

Jak šel čas s vilou Tugendhat?

Vila Tugendhat v roce 1931
Zdroj: ČT24/ČTK/AP/Anonymous
Vila Tugendhat v roce 1969
Zdroj: František Nesvadba/ČTK
Letecký pohled na vilu Tugendhat (2007)
Zdroj: Jiří Berger/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Osvobození Brna předcházely těžké boje především na jih od města

V sobotu uplyne osmdesát let od osvobození Brna od nacistů. Ti sváděli tvrdé boje s postupující Rudou armádou už několik dní předtím v okolí města. Boje o Brno si vyžádaly mnoho obětí na životech. Zahynulo dvanáct set místních obyvatel, dvanáct tisíc rudoarmějců a sedm tisíc německých vojáků.
11:26Aktualizovánopřed 3 mminutami

Kvůli uzavírce Benešova mostu v Ústí nad Labem čekají řidiče dopravní omezení

Přípravy na sobotní uzavření Benešova mostu v Ústí nad Labem vrcholí. Dopravní značení řidiče upozorňuje nejen na samotnou uzavírku, ale také na změny v dopravě. Například ulice K Loděnici je nově jednosměrná. Zapojené jsou semafory, které budou upřednostňovat průjezd záchranných složek a MHD. U krajského soudu jsou značky, které budou navádět chodce a cyklisty na provizorní lávku. Hotové je i stanoviště pro integrovaný záchranný systém u základní školy Nová.
před 1 hhodinou

Obžaloba žádá čtrnáct let vězení pro zubařku za vraždu vůdce kutnohorské sekty

Pro zubařku, jež usmrtila svého partnera, samozvaného léčitele a vůdce kutnohorské sekty, obžaloba žádá trest čtrnácti let vězení a pětiletý zákaz jakéhokoliv povolání ve zdravotnictví. Státní zástupkyně v závěrečné řeči trvala na tom, že žena spáchala předem promyšlenou vraždu a trestně za ni odpovídá. Odmítla tvrzení obhajoby, že muž trpěl bludy, které na partnerku přenesl, takže nebyla příčetná. Zubařka už dříve vypověděla, že ji partner fyzicky i psychicky týral, přál si zemřít a k činu ji přiměl.
před 1 hhodinou

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
před 4 hhodinami

Ocelové ježky u Pražského hradu nahradí sloupky

Od vstupů na Pražský hrad postupně mizí takzvaní ježci. Ocelové zátarasy tam vjezdu aut bránily téměř deset let. Správci je teď postupně nahradí výsuvnými sloupky. „Když budeme mít zasouvací sloupky, můžeme usnadnit vjezd větších aut, jako jsou hasiči či záchranky,“ vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek. Sloupky teď budou pracovníci instalovat až do června. Nová budou i kontrolní stanoviště.
před 7 hhodinami

Silné deště na východě Česka vytopily desítky budov

Část Přerovska ve čtvrtek postihly lokální bouřky, ty nejsilnější zasáhly Ústí, Černotín a Skaličku. S přívalovými dešti se setkali lidé například také v Hranicích či na Potštátsku. V Ústí přívalové deště vyplavily i několik nemovitostí. Hasiči na mnoha místech čerpají vodu a čistí komunikace od nánosů bahna, řekl jejich mluvčí Radek Buryánek. Po odpoledních přívalových deštích zasahovali hasiči také ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku. Nejvíc zasažený byl Domanín.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Hasiči snížili stupeň poplachu u Rynholce

Hasiči mají u požáru plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku zcela uhašeno devadesát procent plochy. Stupeň poplachu ve čtvrtek v 19:00 snížili na druhý. Na místě zůstává devět hasičských jednotek, tedy zhruba 45 hasičů. Zásahem se podařilo uchránit hodnoty na průmyslové lince v areálu ve výši 350 milionů korun, škoda zatím vyčíslená nebyla. V pátek by mohla prý být vyhlášená likvidace.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...