Soudy dostaly desítky stížností na volby. Mnohé kvůli kupování hlasů

Ostrava Soudy budou řešit desítky stížnosti na průběh a výsledky komunálních voleb. Dnes skončila lhůta, do které mohly strany i jednotlivci podat podněty na jejich přezkoumání. Žaloby se týkají podezření z nakupování hlasů, ovlivňování voličů, nesprávných údajů o kandidátech nebo pochybností o práci komisařů při počítání hlasů.

Například Krajský soud v Ostravě bude řešit celkem 27 stížností z Moravskoslezského a Olomouckého kraje, Městský soud v Praze eviduje 25 žalob, Ústecký soud bude řešit 22 podnětů, Českobudějovický devět, Liberecký osm, další stížnosti se týkají Jihomoravského i ostatních krajů. „Čísla nejsou konečná, protože některé stížnosti mohli lidé poslat prostřednictvím datových schránek a soud je vyzvedne až v pondělí,“ vysvětlil mluvčí ostravského krajského soudu Dalibor Zecha.

Soudci nyní budou posuzovat, zda nedošlo k porušení volebního zákona a ovlivnění výsledku hlasování. Na rozhodnutí mají 20 kalendářních dnů. Mohou stížnosti zamítnout, nařídit přepočtení hlasů, v krajním případě opakování voleb.

Průběh voleb v Ostravě-Vítkovicích například napadl zástupce olašských Romů Josef Stojka. Další žaloby se týkají Českého Těšína, Jeseníku nebo Karlovy Studánky, kde si stěžoval bývalý agent StB Ludvík Zifčák na starostku, která před volbami vyškrtla se seznamu voličů 26 lidí s odůvodněním, že nejsou občany města. Některé stížnosti už soudci zamítli. Neuspěl například odvolaný lídr ostravské kandidátky TOP 09 Martin Piperek, kterého vyškrtl z kandidátky místopředseda strany Miroslav Kalousek. Tvrdil, že je podezřelý z domácího násilí.

Kupování hlasů prověřuje na mnoha místech policie

Nejzávažnější jsou podezření z nakupování hlasů, a to v Brně, Ostravě, Českém Těšíně, Bílině na Teplicku, Chomutově a dalších městech. Vedle soudů se volbami zabývá policie. „V Ústeckém kraji policisté prověřují podezření z ovlivňování voličů v Lovosicích, Kadani, Litvínově, Chomutově, Ústí nad Labem, Bílině, Šluknově či Rumburku,“ uvedla ústecká policejní mluvčí Alena Bartošová. Organizace Oživení a Transparency International upozornily také na maření voleb v Praze 10.

Pět oznámení na podezření z kupčení s hlasy šetří policisté v městské části Brno-sever. Tam situaci mapoval také Fond proti korupci a další nevládní organizace. „Voličské hlasy lidí ze sociálně vyloučených lokalit byly vyměňovány za náramky, které byly vstupenkou na zábavu v klubu Musilka, kde bylo jídlo a pití zdarma. Sami voliči se pochlubili, že náramek dostali za hlas pro starostu Rostislava Hakla,“ uvedl analytik fondu Janusz Koniczny, který tvrdí, že o tom existuje řada svědectví. Kromě toho se tam prý hlasy nakupovaly také klasickým způsobem za až 1 000 korun za jeden.

V Ostravě-Vítkovicích se dal hlas opatřit i za cigarety

Podle nevládních organizací se hlasy kupovaly také v Ostravě-Vítkovicích. „Za hlas bylo možné dostat několik set korun nebo jen krabičku cigaret. Voliči byli sváženi k volebním místnostem a pak na domluvených místech vypláceni,“ uvedl Koniczny a dodal, že hlasy si takto opatřovalo hlavně Politické hnutí Vítkovice. Toho se zřejmě týká i stížnost Josefa Stojky.

Podle fondu se kšeftovalo s hlasy v Českém Těšíně, kde se to dělo už před čtyřmi lety a volby se tam proto musely opakovat. „Cena za hlas se udržovala v hodnotě 500 korun. Existují svědectví o nakupování hlasů pro těšínskou ČSSD a pro SOS pro Český Těšín Mariana Kuśe,“ uvedl Konieczny.

Dokud soudy stížnosti nevyřeší, nemohou noví zastupitelé obcí, ve kterých volby někdo napadl, o ničem rozhodovat. „Podle paragrafu 91 zákona o obcích nemůže tajemník městského úřadu do doby pravomocného rozhodnutí o stížnosti svolat ustavující zasedání,“ řekl mluvčí krajského soudu v Ostravě Zecha. Po komunálních volbách před čtyřmi lety dostaly krajské soudy přes 120 stížností. Volby se nakonec opakovaly v pěti obcích.

Video Soudy dostal desítky stížností na volby.
video

Soudy dostal desítky stížností na volby.