Na koalici v Liberci se dohodly čtyři strany. Změna znovu ostrouhala

Liberec - Strany ANO 2011, Starostové pro Liberecký kraj, ČSSD a TOP 09 se dnes dohodly v Liberci na vytvoření koalice. V 39členném zastupitelstvu bude mít čtyřkoalice většinu 23 hlasů. Vítěz voleb, Změna pro Liberec, skončí stejně jako po minulých komunálních volbách v opozici.

Kdo se stane primátorem, ještě nová koalice netuší. „Nastínili jsme si základní principy, na jakých bude fungovat koalice. Personální otázky jsme zatím neřešili,“ řekl lídr ANO Tibor Batthyány. Podle něj budou nyní pracovat na koaliční smlouvě a programovém prohlášení. Základní verzi by chtěla mít koalice do 10. listopadu.

Liberec byl posledním krajským městem v zemi, kde se nedařilo koalici sestavit. Při jednání nejprve neuspěla vítězná Změna, asi týden se o to pokoušelo druhé ANO 2011. Ve stotisícovém městě vybírali voliči z 15 kandidátek, do zastupitelstva jich postoupilo osm. Vyhrála Změna s 12 mandáty, za ní skončilo hnutí ANO 2011, které má devět zastupitelů.

Spojení se Změnou už před volbami odmítlo především kvůli útočné a pomlouvačné kampani. Na třetím místě jsou Starostové s osmi mandáty, čtvrtá skončila ČSSD a má čtyři zastupitele. Po dvou mandátech získali komunisté, TOP 09 a ODS. Změna neúspěšně vyjednávala se Starosty a TOP 09. Sama odmítá spolupracovat s ČSSD, ODS a komunisty.

Změna obdobnou situaci zažila už po komunálních volbách 2010, které také vyhrála. Tehdy sice vytvořila koalici s ČSSD, hnutím Liberec občanům (předchůdce Starostů) a Unií pro sport a zdraví, po pěti měsících byl ale Korytář z pozice primátora sesazen a Změna skončila v opozici.