Běžkaři mají u Bedřichova nové trasy dlouhé 3,5 km

Liberec – Lesy České republiky vybudovaly v Jizerských horách nové cesty pro běžkaře. První dvě se otevřely už dnes, po dokončení dalších by měl do dvou let v horách na Vysokém hřebeni u Bedřichova vzniknout více než šest kilometrů dlouhý uzavřený okruh.

V pondělí dopoledne se běžkařům otevřely cesty Harcovský hřeben a U Hašlerky, které mají dohromady 3,5 kilometru a jejich vybudování stálo osm milionů korun. V příštím roce k nim přibudou další dvě - Příkrá a Pod Maliníkem. „Předpokládáme, že nová atraktivní místa odlehčí Jizerské magistrále v centrální části hor, a to zvláště o víkendech,“ uvedl ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Liberec Ludvík Řičář.

Centrální část Jizerských hor navštíví za jediný víkend při pěkném počasí desetitisíce běžkařů, což má vliv i na chráněné druhy zvířat. Novou trasu proto uvítali i ochránci přírody. „Lidé budou mít možnost se sportovně realizovat blízko obydlených území. Velmi zatížené části v centru hor budou mít šanci poněkud vydechout,“ doufá ředitel CHKO Jizerské hory Jiří Hušek.

Video Jizerské hory mají novou trasu pro běžkaře
video

Jizerské hory mají novou trasu pro běžkaře

Na realizaci nových cest spolupracují Lesy ČR s obcemi Bedřichov a Janov nad Nisou, se Správou CHKO Jizerské hory a Jizerskou obecně prospěšnou společností, která se stará o Jizerskou magistrálu.

Naposledy zprovoznily Lesy ČR novou cestu v roce 2013 v oblasti Smědavy. Trasa dlouhá 420 metrů propojuje dvě návštěvníky nejoblíbenější lokality – jizerskohorské rašeliniště Na Čihadle a rozcestí Na Kneipě.

Jizerská magistrálaJizerská magistrála je se svými více než 180 kilometry udržovaných běžeckých tratí největším běžkařským areálem ve střední Evropě. Úprava tratí má v Jizerských horách také nejdelší historii v republice, začalo se s ní už v roce 1984. Od konce roku 1999 se o magistrálu stará Jizerská obecně prospěšná společnost založená obcí Bedřichov. Peníze na úpravu tratí získává od měst a obcí, Libereckého kraje, sponzorů a dárců, ale i od samotných lyžařů.

Podrobnosti k běžeckým tratím v Jizerských horách najdete zde.