ČT: Soud zastavil stíhání Jaromíra Pořízka kvůli stavbě justičního areálu

Brno - Bývalý předseda Krajského soudu v Brně Jaromír Pořízek už není trestně stíhaný. Původně byl obžalován kvůli údajně nevýhodné stavbě části brněnského justičního areálu. Kvůli tomu dočasně přišel o funkci předsedy i soudcovský talár. Krajský soud v Ostravě teď Pořízkovo stíhání ukončil, zjistila Česká televize.

Když v Brně vznikal justiční areál, stavělo se v jeho blízkosti i sídlo státních zástupců. Vedení soudu v čele s Jaromírem Pořízkem zadalo zakázku stejné firmě, která stavěla hlavní soudní budovu. Tím byla podle státní zástupkyně vyloučena férová soutěž a stát mohl přijít až o 35 milionů korun. Jaromír Pořízek byl kvůli tomu letos v únoru obžalován ze zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku.

Video O kauze hovoří prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová
video

O kauze hovoří prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová

Sám Pořízek obvinění od počátku odmítal. „Trestní stíhání považuji za naprosto absurdní, nesmyslné a myslím si, že velmi podivné,“ uvedl Pořízek letos na podzim v rozhovoru pro ČT. Stejně tak nesouhlasil s tím, že by se náklady na celý justiční areál z ničeho nic vyšplhaly z 800 milionů korun na dvě miliardy. Při stanovení prvotní částky podle Pořízka nebyly známy všechny údaje z dokumentace, například napojení na komunikace a sítě. V původním zadávacím řízení se nepočítalo ani s tím, že se do nového areálu přestěhuje Okresní státní zastupitelství Brno-venkov.

Příliš drahý justiční areál?

  • Nový areál vznikl v letech 2006-2009 v brněnské Polní ulici
  • Projekt si vysloužil kritiku kvůli vysokým nákladům. Ty se v roce 2005 odhadovaly na zhruba 800 milionů korun, po přesném vyčíslení nákladů pak cena vzrostla na 1,674 miliardy korun. Tuto investici schválilo i ministerstvo spravedlnosti.
  • Celkové náklady za budovy včetně vybavení se nakonec blíží skoro dvěma miliardám.
  • Stavbou se v minulosti zabýval Nejvyšší kontrolní úřad, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže i finanční úřad. Ten Krajskému soudu v Brně udělil rekordní dvoumiliardovou pokutu. Generální finanční ředitelství pak sice soudu tři čtvrtiny pokuty prominulo, i tak měl ale zaplatit 480 milionů. Brněnský soud takové peníze nemá – půl miliardy je jeho roční rozpočet. Královéhradecký soud celou dvoumiliardovou pokutu zrušil, částku pak finanční ředitelství přepočítalo a nově stanovilo na 300 milionů korun.

Obvinění přesto poznamenalo Pořízkův poslední rok ve funkci předsedy. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) ho v červenci zprostila postu předsedy i soudcovského taláru. Pořízek se proti rozhodnutí bránil rozkladem, který má odkladný účinek, 8. září se tak vrátil do soudní síně i do čela soudu. Ve funkci předsedy mu 30. září vypršel mandát, Válková pak jeho rozkladu 16. prosince vyhověla a zrušila své původní rozhodnutí. Jaromír Pořízek zůstává na Krajském soudu v Brně jako řadový soudce.