Divocí exmoorští koně pomáhají přírodě už na šesti místech Česka. Prohánějí se i Janovským mokřadem

Tři mladí hřebci divokých exmoorských koní se ve středu přestěhovali do nové přírodní rezervace Janovský mokřad vedle dálnice D5 u Nýřan na Plzeňsku. Rezervaci v cenném území vyhlásil na jaře Plzeňský kraj, který se podílel na převozu koní z rezervace u Rokycan. Zřejmě na začátku nového roku přibydou do Janovského mokřadu dvě mladé jalovice praturů. Původně měly být vypuštěny ve středu, v milovické rezervaci ochranářské organizace Česká krajina se je ale zatím v úterý nepodařilo odchytit.

Zhruba roční hřebci budou asi dva týdny pobývat v menší aklimatizační ohradě, potom budou vypuštěni do většího výběhu o rozloze asi 11,5 hektaru. „Vypuštění proběhlo v pořádku a koně se zdáli být spokojení,“ přiblížil Jiří Vlček z odboru životního prostředí krajského úřadu.

V rezervaci budou divoká zvířata pomáhat spásáním trávy pečovat o cenný biotop. „Janovský mokřad se nachází na místě bývalého rybníka. Je předmětem zájmu ochrany přírody díky spontánnímu vzniku mokřadních společenstev vlivem činnosti bobra,“ nastínil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

„Komplex vlhkých až podmáčených luk s enklávami sušších stanovišť a tůněmi je biotopem či tahovou zastávkou několika ohrožených druhů ptáků, žije zde například polák malý, bramborníček hnědý nebo jeřáb popelavý,“ dodal Jirků.

Události v regionech: Exmoorští koně v Janovském mokřadu (zdroj: ČT24)

Vlček doplnil, že ochránci přírody doufají, že zvířata pomohou pastvou obnažit další plochy pro migrující ptáky, ale také pro rozšíření ohrožených či vzácnějších druhů hmyzu a obojživelníků.

Plzeňský kraj v lokalitě koupil desítky hektarů pozemků a zabránil tak tomu, aby se rozsáhlé mokřiny a divočina, kde se vyskytuje až šedesát druhů vzácných ptáků i dalších živočichů, vysušily a začala tam zemědělská činnost nebo tam vznikla odpočívka pro kamiony.

Kraj chce zajistit ochranu a přirozený rozvoj mokřadního ekosystému. Do dvou let tam plánuje vybudovat několik kilometrů stezek, čtyři pozorovatelny či zemní valy s průhledy, uvedl už dříve náměstek pro životní prostředí, zemědělství, evropské záležitosti a regionální rozvoj Josef Bernard (STAN).

První divocí koně v Česku zamířili do bývalého vojenského prostoru

S převozem koní, které Česká krajina poskytla bezplatně, pomohli odborníci z plzeňské zoo. „Exmoorský divoký kůň a pratuři dále zvýší atraktivitu Janovského mokřadu, který se stává symbolem Plzeňského kraje a jeho úsilí o záchranu naší krajiny,“ konstatoval Bernard.

V Česku tak vznikla desátá rezervace, kde žijí velcí kopytníci. Tři z těchto rezervací jsou v Plzeňském kraji. Kromě Janovského mokřadu je to i chráněné území Šlovický vrch u Dobřan a lokalita bývalého vojenského cvičiště u Rokycan. „V Plzeňském kraji se v současné době nachází téměř třetina tuzemských rezervací velkých kopytníků,“ uvedl ředitel České krajiny Dalibor Dostál.

Vůbec první rezervací velkých kopytníků se stal bývalý vojenský prostor Milovice ve středních Čechách, kde se od roku 2015 prohánějí právě divocí koně z Exmooru. „Jsme rádi, že se tento efektivní způsob péče o krajinu uchytil. V nejbližších měsících by měla vzniknout další rezervace v Krnově v Moravskoslezském kraji, zájem o přírůstky velkých kopytníků nyní mají ochranářské organizace na Slovensku, na Ukrajině nebo v Rakousku,“ doplnil Dostál.

Exmoorští divocí koně se v Česku aktuálně nacházejí na šesti místech. Kromě Milovic a Janovského mokřadu je ochránci přírody vypustili například i do Národního parku Podyjí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Plzeňský kraj

Policie v Libereckém kraji začala s odstřely divočáků

Policie v Libereckém kraji začala s další fází odstřelu divokých prasat. Cílem odlovu se zapojením policejních odstřelovačů je zastavit šíření afrického moru prasat a zabránit zavlečení nákazy do komerčních chovů prasat domácích. Odlovy začínají v oblasti Rádla na Jablonecku, Vesce a Vratislavic nad Nisou v Liberci, kde se lovilo už loni na podzim. Lokality proto budou uzavřené vždy v nočních hodinách od pondělní 18. hodiny do čtvrtečních 06:00, naplánované jsou lovy až do 13. února.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Lidé bez domova hlídají katedrálu v Plzni před vandaly

Od začátku roku hlídají katedrálu sv. Bartoloměje v Plzni lidé bez domova. Čtyři strážci tam pracují ve směnném provozu od pondělí do neděle. Od té doby je kolem budovy pořádek. Na zajištění služby poskytlo město Biskupství plzeňskému půlmilionovou dotaci.
14. 1. 2025

Policie odložila případ údajné šikany na základní škole v Blovicích

Policie po několikaměsíčním prověřování odložila vyšetřování údajné šikany mezi žáky základní školy v Blovicích na jižním Plzeňsku. Nikdo tak nebude potrestán, píše Deník.cz. Informace o údajné extrémní šikaně několika spolužáků vůči třináctileté dívce se objevily loni v únoru. Šikana měla podle některých informací i sexuální podtext. Někteří rodiče tehdy tvrdili, že to nebyl jediný případ šikany ve škole. Sepsali petici. Vedení města poté v březnu odvolalo tehdejší ředitelku školy. Kromě policie se věcí zabývala školní inspekce.
14. 1. 2025

„Vizuální poezie“. Plzeňská galerie získala desítky koláží Jiřího Koláře

Kolekci šestašedesáti prací světově uznávaného českého spisovatele, básníka a výtvarníka Jiřího Koláře (1914 až 2002) dostala darem Západočeská galerie v Plzni. Koláže vytvořené různými technikami pokrývají autorovu tvorbu od padesátých do devadesátých let 20. století, popsal v pátek ředitel galerie Roman Musil.
10. 1. 2025

Silný vítr zkomplikoval provoz na železnici

Silný vítr ve čtvrtek večer zkomplikoval dopravu na železnici, popadané stromy zastavily provoz na několika tratích, zejména na západě Čech kolem Plzně a v jižních Čechách. Meteorologové ve výstraze varovali, že vítr může v nárazech dosáhnout rychlosti až sedmdesát kilometrů v hodině. Na mokrých silnicích se s výjimkou jižní Moravy může tvořit i náledí.
9. 1. 2025Aktualizováno9. 1. 2025

Horská služba na Šumavě používá speciální terénní vozidlo

Horští záchranáři na šumavském Špičáku začali jako první používat speciální terénní vozidlo Grenadier. Vůz projede bez problémů i hlubokým sněhem, kam by se za normálních okolností dostali jen lyžaři nebo čtyřkolka se zimními pásy. Záchranáři ze Šumavy si navrhli i některá vylepšení a doplňky. Terénní auta mění vždy po deseti letech nebo po ujetí 150 tisíc kilometrů. Nové auto už vezlo první zraněné. Úrazů na začátku sezony oproti loňsku výrazně přibylo.
8. 1. 2025

NSS musí projednat stížnost exsenátora Karpíška kvůli volbám na Rokycansku

Nejvyšší správní soud (NSS) musí projednat volební stížnost bývalého senátora Pavla Karpíška (ODS), jenž loni neobhájil křeslo na Rokycansku. Původně se návrhem z formálních důvodů nezabýval, podle nálezu Ústavního soudu však chyboval. Ústavní soudci uložili NSS, aby návrh projednal a rozhodl o něm, pokud budou splněny ostatní podmínky řízení. Na výsledek voleb a složení Senátu nemá nález vliv, ten by měl až případný zásah NSS. Karpíšek rozhodnutí Ústavního soudu vítá.
8. 1. 2025Aktualizováno8. 1. 2025

Některá města zdražují MHD, dvou největších se to netýká

S návratem do škol a do práce po vánočních prázdninách se lidé vydávají pro nové cestovní doklady na městskou hromadnou dopravu. Ve čtyřech krajských městech za ně letos zaplatí víc než loni. Většina z nich ale zachovává ceníky z loňského roku a z odpovědí pro Českou televizi vyplývá, že v Olomouci se o zdražení bude diskutovat.
7. 1. 2025
Načítání...