V kopcích u Chvaletic jsou miliony tun manganu. Surovinu chce dobývat těžařská firma, město souhlasí

2 minuty
Události v regionech: Naleziště manganu u Chvaletic
Zdroj: ČT

Ve Chvaleticích na Pardubicku by se měl už za pár let těžit mangan. Usiluje o to Mangan Chvaletice, dceřiná společnost kanadské těžební firmy. S městem už se dohodla na pronájmu pozemků, zatím jí ale chybí povolení k těžbě. Ne všichni záměr vítají, například starostka blízkých Řečan nad Labem s obnovením těžby v lokalitě nesouhlasí.

Tři nízké kopce vznikly u Chvaletic těžbou pyritu v 50. až 70. letech. Tehdy těžaře zajímala síra, dnes je to mangan, klíčová surovina pro výrobu lithiových baterií do elektroautomobilů. Podle geologického průzkumu je v zalesněných haldách za elektrárnou asi 23 milionů tun této suroviny. Množství by tak pokrylo asi čtvrtinu celoevropské spotřeby.

„V září letošního roku plánujeme otevřít ověřovací jednotku, která by měla odzkoušet technologii a vlastní výroba by měla být zahájena na přelomu let 2026 a 2027,“ nastínil ředitel společnosti Mangan Chvaletice Jan Votava.

Těžba má do chvaletické pokladny přinést desítky milionů korun ročně

Část pozemků patří městu Chvaletice. Zastupitelé už souhlasili s tím, že je těžařské firmě pronajmou na 40 let. „Vedle příspěvků z těžby, který budeme mít až později, budeme mít od letošního roku každoroční jistý příjem z nájemného,“ popsala starostka Zdeňka Marková. Do rozpočtu by tak měly putovat až desítky milionů korun ročně.

Ne všichni ale s těžbou souhlasí. Některé okolní obce se obávají nárůstu dopravy nebo prachu. „Veškeré větry a veškerý hluk jde od západní části směrem na naši obec,“ uvedla starostka Řečan nad Labem Michaela Matoušková.

Teď se většina manganu těží a zpracovává v Číně a Africe. Pokud dojde na zprovoznění těžebních linek, budou Chvaletice prvním místem v Evropě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Pardubický kraj

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
včeraAktualizovánovčera v 13:34

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
7. 4. 2025

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
31. 3. 2025

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
29. 3. 2025

Letošním Zlatým Ámosem se stal Lukáš Knaute z Pardubicka

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze Základní školy v Sezemicích na Pardubicku. Získal i ocenění Dětský Ámos, které uděluje dětská porota. Ceny organizátoři udělili v Kongresovém sále hotelu Olšanka, kde se finálového kola zúčastnilo šest soutěžících. Jednalo se o 32. ročník soutěže.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025

Český test umí odhalit rakovinu slinivky z kapky krve. Získal patent v USA

Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky z krve získala patent ve Spojených státech. Vyvinuli ji vědci z Univerzity Pardubice, cesta k patentu jim trvala téměř pět let.
27. 3. 2025

Kriminalisté řeší výbuch v Poličce pro nedbalost

Kriminalisté řeší úterní výbuch v Poličských strojírnách jako obecné ohrožení z nedbalosti. Zahájili úkony trestního řízení. V hale ve středu začal pyrotechnický průzkum, který potrvá minimálně několik dní. Kriminalisté pak musí místo ohledat a potom může začít vyklízení. Výbuch postihl závod v úterý ráno, jeden člověk byl vážně zraněný. Podle statika je hala nebezpečná.
26. 3. 2025Aktualizováno26. 3. 2025
Načítání...