Svatá Františka

Lidé se bojí Alzheimerovy nemoci jako čert kříže. Bojí se jí, aniž s ní mají konkrétní zkušenost. Já s ní konkrétní zkušenost mám a říkám – nebojte se! Možná tomu nebudete věřit, ale i na Alzheimerově chorobě se dá najít něco užitečného. Jde ovšem o to, nemít předsudky, nebýt dopředu stažený hrůzou, nebýt indoktrinovaný sdělovacími prostředky či zaručeným vyprávěním známých, kterým jiní známí řekli, jakou zkušenost udělali jejich známí.

Já mám svou osobní zkušenost a tu vám nabízím. Tou zkušeností je - moje maminka. Je jí osmdesát dva let, je to krásná, štíhlá, drobná babička. Když nás potkáte, budeme vám jistě připadat jako šťastná dvojice na procházce, jako máma a syn. A to je první pozitivní zkušenost – na první pohled není Alzheimerova nemoc vidět. Nemocný vypadá spokojeně, ba šťastně. V knihách se dočtete, že Alzheimerovou nemocí trpí víc okolí, než sám nemocný. Ano, to je pravda. Ale jen do té míry, jak moc to „okolí“ uplatňuje na nemocného požadavky jako na zdravého.

Víte-li, že je to nemoc, nemoc, která se nedá vyléčit, a nekladete proto na nemocného nesmyslné nároky jako na zdravého, děláte dobře jak jemu tak sobě a dobře se vám povede, ba můžete být se svým Alzheimerikem i šťastný. Jako já onehdy! Přijel jsem odpoledne pro maminku domů (maminka žije po smrti táty sama a každý den ji musí někdo z rodiny navštívit a zkontrolovat – střídáme se u ní se sestrou a dětmi) s tím, že pojedeme koupit jahody do Vraňan. Dokud byl táta naživu, byl každý výjezd složitou operací. Máma nikdy nikam ze zásady nechtěla. Dokonale naplňovala tu knižní poučku, že nemocný Alzheimerem nemá rád změnu prostředí.

A ejhle - co táta zemřel, stačí říct a máma je připravena během pár minut jet kamkoliv. Takže ta nechuť vyjet ven nebyla asi ani tak vinou Alzheimerovy choroby, jako spíš vinou táty. Táta byl na invalidním vozíku a posledních pár let s ním byla docela složitá manipulace. Teď stačí říct a maminka je na nohou. Pravda, nejdřív hledá v kabelce občanku, pak peníze, pak klíče, ale jsou to rituály, které už znám a vím, že se nakonec vždycky všechno najde.

Projev čistého, ničím nezkaženého štěstí

Pak sedneme do auta a nastane ta proměna, kvůli které tohle všechno píšu. Samozřejmě, že souvisí s Alzheimerovou chorobou, a někoho by mohla i vyděsit svou bláznivostí. Ale já ji přijal a beru ji jako projev čistého, ničím (tedy ani myslí) nezkaženého štěstí.

Babička sedí vedle mě a někoho neustále vyhlíží a oslovuje. Nechápu a zeptám se jí. A ona mi řekne, že přece se na nás vykukuje sluníčko. Vše, co vidí, to chválí. Stromy, domy, lidi, krajinu, počasí, oblohu, protijedoucí auta. Jedu a vedle mě nesedí babička, ale naivní, roztomilá, pohádková, okouzlená osmdesátiletá holčička.

Měly by mi kapat slzy hrůzy a smutku z toho jejího zdevastovaného mozku, ba i chvíli kapají, ale pak se to ve mně zlomí, přeladím se na její notu a směju se s ní. Vždyť ona má pravdu, je opravdu krásně, domy kolem nás jsou opravdu pěkné, auta proti nám jsou úžasná, krajina barevná a nádherná. Moje alzheimerická maminka má pravdu, je to krásné být na světě, obzvlášť když je jaro a je krásně a jedeme pro jahody!

Vraňanská jahodárna to nejsou jenom jahody, ale i malé hospodářství. Za ohradou jsou kozy a velerozkošná kůzlata, slepice, husy, krůty ba i krocan! A moje alzheimerická maminka všechny ty bytosti oslovuje a volá na ně a povzbuzuje je, ba myslím si, že se do nich přímo vtěluje. Jen co si nakoupíme jahody, musíme za zvířátky. Na které zvířátko babička dosáhne, to pohladí. Připadám si jako na výletě se svatým Františkem. Tím spíš, že moje maminka se jmenuje Františka!

Vše je jen o našem nastavení mysli

Zastavíme se v Globusu na rakvičku a věneček – já rakvičku, máma věneček – dáme si k tomu kávičku a je nám blaženě jako v nebi. Myslím, že nikoho, kdo nás vidí, jak si pochutnáváme na zákuscích, ani nenapadne, že já jsem trpící pečovatel a máma že je nevyléčitelně nemocná. Ne, to není historka o tom, že svět chce být klamán! Tohle je historka o tom, že vše je jen o našem nastavení mysli. Já vím, že přijdou i horší chvíle, ale teď jsou tady tyto, tak si jich hleďme užívat. A až to bude horší, má mysl bude připravena. Na konci nás všechny stejně čeká JENOM smrt, tak čeho se bát?!

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...